Sol-jel yöntemiyle katkısız ve boya katkılı TiO2 ince filmlerin hazırlanması karakterizasyonu
The preparation and characterization of undoped and color doped TiO2 thin films by sol-gel method
  1. Tez No: 330794
  2. Yazar: FADİME SEDA BAŞAR YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ÇİÇEK BEZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında TiO2 ince filmler, döndürmeli kaplama tekniği kullanılarak cam altlıklar üzerine kaplanmıştır. Bu işlem için gerekli kaplama çözeltileri hazırlanmış ve cam altlıklar üzerine damlatılarak spin coater cihazında sol-jel yöntemiyle 2000 rpm hızında kaplanmıştır. Kaplanan TiO2 ince filmler kamara tip fırında 500 0 C de 1 saat tavlanmıştır. Boya ile oluşturulan ince filmler yine döndürme yöntemiyle kaplandıktan sonra 500C de 1 saat tutularak elde edilmiştir.Çalışmamızda üç farklı ince film oluşturularak elde edilen ince filmlerin optik ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Oluşturulan ince filmlerin karakterizasyonu UV spektrometresi, XRD ve SEM yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen TiO2 ince filmlerin kristal sisteminin anataz formunda olduğu görülmüştür. SEM ve UV-VIS ölçümleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir.TiO2 ince film örneklerinin enerji bant aralığı değerleri 2.95 eV, boya ile oluşturulan ince film band aralığının 2.57 eV ve boya katkılı TiO2 ince filmlerin band aralığının ise 2.05 eV olduğu bulunmuştur ve boya maddesinin TiO2 nin band aralığını daralttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TiO2 thin films were deposited on glass substrates by a spin coating technique. The coater solutions needed for this process are prepared and they are coated with a speed of 2000 rpm in the spin coater by sol-jel method after dropping them on the glass substrates. Coated TiO2 thin films are annealed in a cabin-type owen at 500 0C heat for 1 hour. Thin films made of dye are obtained by exposing to 50 0C heat after re?coating by spinning method.In our study, optical and structural features of thin films generated through three different thin films are examined. The characterization of these obtained thin films were performed by XRD, SEM, UV spectrometers. The obtained TiO2 thin film samples were observed to be in anatase form. SEM and UV-VIS are measured and their chart are drawn.It was concluded that the band gape values of TiO2 thin films values samples were 2.95 eV, TiO2 thin film band created through dye was 2.57 eV and dye doped TiO2 thin films band gap range was 2.05 eV and the dye was observed to narrow the range of the band.