Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Anadolu karaçamı [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe]' nda biyolojik bağımsızlığa ulaşma yaşlarının Denizli Orman Bölge Müdürlüğündeki doğal karışık meşcerelerinde belirlemesi
The determination of biological independence reazhing ages in natural mixed brutian pine(Pinus brutia Ten.)and Anatolian black pine[Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe]stannds of Denizli Regional Forestry Directorate
- Tez No: 330827
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ülkemizde karışık meşcereler geniş yayılış göstermekte ve bu meşcereler saf meşcerelere göre daha fonksiyonel görülmektedir. Bu amaçla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve orman teşkilatı, biyolojik çeşitliliğin korunması ve unsurlarının sürdürülebilir kullanımına ilişkin mevcut uluslararası düzenlemeleri geliştirmek veya tamamlamak maksadıyla biyolojik çeşitliliği, mevcut ve gelecekteki nesiller yararına korumayı ve sürdürülebilir biçimde kullanmayı taahhüt etmektedir.Yüksek lisans tez çalışması olan bu araştırmanın amacı, yüzlerce yılın genetik mirası kızılçam ile Anadolu karaçamı doğal karışık meşcerelerini gelecek nesillere aktarmada öncelikle kullanılması gereken doğal gençleştirme çalışmalarına altlık oluşturacak büyüme özelliklerinden ?türlerin biyolojik bağımsızlığa ulaşma süreleri? ni incelemektir. Hâlihazır uygulamada, büyüme özellikleri ve ışık istekleri farklı bu iki türün karışık meşcereleri, en iyimser yaklaşımla asli meşcereyi oluşturan türün bol tohum yılı dikkate alınıp gençleştirilmekte ve bu bağlamda kızılçam ve karaçam gençlikleri aynı yılda alana getirilmektedir. Özellikle kızılçamın optimal yayılış alanlarında, büyüme performansı ve ışık isteği farklı karaçam gençliği, kızılçam gençliği ile çoğu kez rekabet edememekte ve karışık meşcerelerde ya karışım oranı karaçamın aleyhine azalmakta ya da serpili halde karaçam bulunan saf kızılçam meşcereleri oluşmaktadır. Bu olumsuzluğu gidermek çoğu kez basit olup çözüm, gençlikte yavaş büyüyen karaçam gençliğinin, yeterli yaş ve boy üstünlüğü kazanmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, Mixedwood forests can contain greater widespread and more functional than pure forests. For this purpose, the Constitution of the Republic of Turkey and the Forest Administration is committed to protection and sustainable uses of biological diversity for the future generation.The purpose of this master thesis to investigated the natural regeneration of mixed stands of Anatolian black pine and red pine forest stands should be passed on to future generations. These two species have different light requirements for growth characteristic. The most optimistic approach of these species, Anatolian black pine and red pine plants brought in the area same time by looking at rich seed year. Especially, optimal distribution of red pine shows different growth characteristic and light requirements for Anatolian black pine. Most of the time, Anatolian black pine and red pine plants cannot compete together and decreasing mixing ratio of Anatolian black pine or consists of red pine stands are scattered in Anatolian black pine. This is a simple solution to such the problem, slow-growing Anatolian black pine plants, is to acquire the rule of sufficient age and height.