Yanık elin rehabilitasyonu
Burned hand rehabilitation
  1. Tez No: 33083
  2. Yazar: SEVGİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI- ÖZET Bu çalışma 1994-1995 yıllan arasında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Yanık Merkezi'nde yatan 13 hastanın toplam 21 eli üzerinde yapılmıştır. Hastaların hepsinde yanık yüzdesi, yanık nedeni ve yanık derinliğine uygun elevasyon, splintleme, egzersiz ve basınç tedavisini içeren rehabilitasyon yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmamızda, hastaların elleri tedavi öncesi kas gücü, eklem hareket açıklığı, elin kavrama gücü ve fonksiyonelliği açısından değerlendirilmiştir. Tedavi sonrası hastalar aynı kriterlerle tekrar değerlendirilirken, elde edilen bulgular ilk bulgularla karşüaştınlmış ve bir sonuca gidilmeye çalışılmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda kas testi, elin kavrama gücü ve fonksiyonelliğindeki artış anlamlı bulunmuştur (p0.05). Elde edilen sonuçlara göre, ele optimal seviyede fonksiyonellik kazandırmak, el yanığı tedavisinin bütünleyici bir parçası olan erken rehabilitasyon ile mümkün olacaktır. 56
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY This study was performed on 21 hands of 13 patients treated in Gülhane Military Medical Academy Burn Center between the years of 1994-1995. Rehabilitation methods consisted of elevation, splinting, exercise and pressure garment used according to patients' extent, cause and depth of the burn. In this study, the patients' hands were evaluated concerning muscle power, range of motion, grip strength and function before initiating the rehabilitation program. At the end of the rehabilitation program, the same evaluation was performed and pre and post rehabilitation results were compared. Then, a final conclusion was tried to be reached. Improvement in grip strength, mucsle power and functional gain were found statistically significant (p0.05). According to final results, having hand to gain function optimally will be possible with rehabilitation which as a part of management of hand burn. 57