Afet sonrasında yapılan geçici konut örneklerinin ve yapım sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of post-disaster temporary houses and construction systems built after the disaster
  1. Tez No: 330846
  2. Yazar: ELİF TUĞBA YALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Afetler insanların yaşantılarını olumsuz etkileyen, doğal ya da insan kaynaklı olaylardır. Bu olaylar yaşandığı bölgede can ve mal kaybına yol açtığı için afet sonrasında pek çok problem ortaya çıkmaktadır. Afet sonrasında yaşanan en büyük problem barınmadır. Afet sonrasında afetzedelerin barınma ihtiyaçlarının en hızlı şekilde karşılanması gerekmektedir. Geçici afet konutları, afet olduktan kısa süre sonra yapılan, küçük boyutlu konutlardır. Bu açıdan bakıldığında geçici konutlar afetzedelerin barınma ihtiyacını en hızlı şekilde karşılayarak normal yaşama dönmelerini sağlayabilecek özellikteki yapılardır. Bu çalışmanın amacı, geçici konutların tasarımı sürecinde göz önünde bulundurulması gereken kriterleri belirlemektir. Çalışmada Türkiye'de ve Dünya'da afet sonrasında yapılan ya da afet konutu olarak kullanılabilecek özelliklere sahip olan geçici konut örnekleri, çadır sistemler, hareketli (portable) sistemler, sökülüp-takılabilir (demontabl) sistemler, taşınabilir-konteynır (relocatable) sistemler ve yerel malzeme ile yapılan sistemler olmak üzere beş ana sınıf altında incelenmiştir. Bu geçici konut türleri, belirlenen değerlendirme ölçütlerine göre incelenerek avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda sökülüp-takılabilir (demontabl) sistemlerin diğer sistemlerden daha üstün özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda demontabl yapıların sahip olduğu özeliklerden yararlanılarak, geçici afet konutu tasarımında dikkate alınması gereken kriterler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters are natural or human induced events negatively affecting the lives of the people. Many problems occur after a disaster since these events lead to the loss of life and possessions in the region where they occur. The biggest problem after the disaster is shelter. The shelter needs of disaster victims must be rapidly met after the disaster. Post-disaster temporary houses are small in dimension and erected shortly after the event. When considered from this point of view, post-disaster temporary houses are the structures that allow disaster victims to return their normal lives by meeting their shelter needs as rapidly as possible. The aim of this study is to determine the criteria that must be taken into consideration during the design process of temporary residences. Examples of temporary residences built after a disaster or which have features that are useful as disaster residences in Turkey or the world have been examined under five main categories, namely tent systems, portable systems, dismountable systems, relocatable container systems, and systems built with local materials. These post-disaster temporary house types are examined according to determined evaluation criteria and their advantages and disadvantages have been put forth. As a result of the comparisons, it is seen that dismountable systems have superior characteristics over other systems. As a result of the study, criteria that must be taken into consideration in the design of post-disaster temporary houses were determined by benefiting from the characteristics of dismountable structures.