Kınect teknolojisi kullanılarak engelliler için ev otomasyonu
Home automation for disabilities using kinect technology
- Tez No: 330850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde, bireylerin yaşam tarzlarını doğrudan etkileyen ev otomasyon sistemleri tasarlanmaktadır. Akıllı ev adı altında yapılan çalışmalar, bireyin ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılamayı amaçlamaktadır. Yapılan akıllı ev modelleri sadece sağlıklı bir bireyin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Fakat engelli, hasta ve yaşlı bireyler için bu uygulamalar yetersizdir.Bu tez çalışmasında, Kinect teknolojisi kullanılarak engelli bireylerin evde yalnız kaldıkları sürece, günlük hayatlarını daha güvenli ve pratik hale getirecek bir ev otomasyonu amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmadaki engelli bireyler yaşlı, hasta ve fiziksel engeli bulunan bireyler olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, Kinect teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kinect, üzerinde kamera ve mikrofonları bulunan ve Microsoft tarafından geliştirilmiş insan hareketlerini algılayabilen bir donanım teknolojisidir.Gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmada, ev ortamında bulunan cihazların kontrolünü engelli birey, kontrol kartı veya kumanda kullanmadan kapı, ışık, tv, klima vb. açma ve kapama işlemlerini eklem hareketleri ile sağlamaktadır. Ayrıca engelli birey aynı yöntem ile farklı bir mekandan da internet aracılığı ile evinin kontrolünü sağlayabilmektedir. Engelli birey tüm bu işlemleri kendisini izleyen Kinect donanımı ile yapabilmektedir. Kinect'in yazılımsal olarak kontrol edilmesi ve ev otomasyonun gerçekleştirilmesi WPF (Windows Presentation Foundation) ile sağlanmaktadır.Engelli bireyin ev ortamında kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılaması oldukça zordur. Engelli hasta günlük yaşantısında sürekli olarak başka bir kişinin yada kişilerin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Bu sorunda engelli hastanın psikolojik durumunu olumsuz etkilemektedir. Sonuç olarak yapılan çalışma sayesinde, engelli birey günlük hayatında zorlanarak yaptığı temel işlemleri daha kolay yapması amaçlanmaktadır. Bununla beraber engelli bireyin yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, peoples lifestyle and home automation systems are designed to directly affect the smart home. Under the name smart home studies, it is planned to meet peoples individual needs in an easy way. The smart house responds to the needs of an individual only healthy people. But, disabled, sick and elderly individuals are insufficient for these applications.In this study, individuals with disabilities using Kinect technology alone at home during their stay, their daily lives in a home automation is to make safer and more practical. Individuals with disabilities study was performed on older, sick and those with physical disabilities identified as. This study, was carried out using Kinect technology. Kinect is located on the cameras and microphones, and a hardware technology developed by Microsoft that can detect human movements.In our study, the control of devices in the home environment of individuals with disabilities, using the control card or control doors, lights, tv, air conditioning and so on. provides joint operations with the opening and closing movements. In addition, individuals with disabilities with the same method can provide a different venue in the control of the house via the internet. Disabled people can make all these operations following the hardware itself, with the Kinect. And home automation software is provided with the control the realization of Kinect in WPF (Windows Presentation Foundation).Disabled peoples home environment is very difficult to provide their own needs alone. Disabled patients need constant assistance of another persons help in their daily lives. This situation affects the patients psychological status in a negative way. As a result of this, thanks to the work, the basic procedures for enforcing the daily lives of individuals with disabilities is intended to make it easier. However, a handicapped person is thought to positively affect the quality of life.