Veri madenciliği süreci kullanılarak alzheimer hastalığı teşhisine yönelik bir uygulama
An application for the diagnosis of alzheimer's disease using data mining processing
- Tez No: 330849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALBAYRAK, PROF. DR. SERPİL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Nöroloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ortalama insan ömrünün artmasıyla birlikte görülme sıklığı da artan demans hastalığının teşhisi, veri madenciliği algoritmaları kullanılarak belirlenmiştir. Hastalık teşhisinde hekime yardımcı olmak ve hekime zamandan tasarruf etmesi amaçlanmıştır. İncelemelerin ardından arayüz yazılmıştır.Çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroloji polikliniğine başvuran hastaların verileri kullanılmıştır. Bu veriler birbirleriyle uyumlu duruma getirilerek, WEKA yazılımı ile veri madenciliği uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda %100 doğruluk değerlerine ulaşılmıştır. PHP kullanılarak en başarılı algoritma ile hekimin hastaya uygulamış olduğu testlerin sonuç değerlerini girmesi yeterli duruma getirmiştir.Bu yüksek lisans çalışması, veri madenciliğinin sağlık alanında önemli bir araç olabileceğini, hekim ve hekim adaylarının nesnel karar vermesine yardımcı olup, onlara zaman kazandırabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the diagnosis of disease, with the increase of the average human life span increased incidence of dementia, were determined by using data mining algorithms. Assisting the doctors in the diagnosis of disease and the doctors is to save time. Then a suitable interface?s codes was written.In this study, data of neurological patients from School of Medicine in Suleyman Demirel University were used. This data were brought to be compatible with each other, by WEKA software data mining was applied. As a result of the study, accuracy was achieved 100%. By PHP has made enough to usable the most successful algorithm by values of the tests results are applied to the physician to enter patient.This graduate study showed that data mining can be an important tool in the field of health, to have helped decide objectively physicians and to have revealed that physicians and candidates for the physician to earn time.