Atık kağıt geri dönüşüm liflerinden üretilen kağıtların özelliklerinin araştırılması
Study of the properties of papers prepared from recycled fibres
- Tez No: 330854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez çalışmasında ilk aşamasında, daha önce herhangi bir şekilde kağıt üretiminde kullanılmammış, selüloz hammaddesinden test kağıtları yapılmıştır. Geri dönüşüm işlemi esnasında açılan/geri kazanılan selüloz lifleri, su (kontrol), %5 ve 10 konsantrasyonda (ağırlık/ağırlık) borik asit ve boraks ile işleme sokulmuştur. Böylece geçirdiği evreler bilinen ve birbirini takip eden kuruma ve ıslanmaya maruz kalan selüloz liflerine bor bileşiklerinin etkisinin daha yakından araştırılması mümkün olmuştur. Kağıt parlaklık değerleri dikkate alındığında geri dönüşümde kullanılan her iki bor bileşiğinin de kağıt parlaklık değerlerine olumsuz bir etkisinin olmadığı söylenebilir. Genel olarak geri dönüşüme uğramış liflerden üretilen kâğıtların yoğunluklarının azaldığı anlaşılmıştır. Ayrıca kağıtların kopma ve patlama direnç değerlerinin geri dönüşüm sayısına bağlı olarak azalış göstermiştir. Borik asit muamelesinde ilk geri dönüşümde, kontrol örneklerinden daha yüksek kopma ve patlama direnç değerleri elde edilmiştir. 2. ve 3. geri dönüşümde ise direnç azalması tüm örneklerde gözlemlenmiştir. Bu çalışmada borik asit ile muamele dilen kağıt direnç özellikleri aynı sevideki geri dönüşüm işlemine göre, kontrol örneklerinden daha yüksek direnç özellikleri elde edilmiştir.Kontrol örnekleri ve bor bileşikleriyle işlem görmüş geri kazanılmış oluklu mukavva kağıtlarından yeniden üretilen kağıtların optik/renk değerlerinde küçük seviyede de olsa bazı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Kağıt parlaklık değerlerinde, geri dönüşüm sayısına bağlı olarak 1-3 derecelik, beyazlık derecelerinde ise yaklaşık 1-2 derecelik artış gözlemlenmiştir. Oluklu mukavva kağıtlarının geri dönüşümlerinden yeniden üretilen kağıtların kopma ve patlama direnç değerlerinin, geri dönüşüm sayısına bağlı olarak azalış gösterdiği anlaşılmıştır. Genel olarak, oluklu mukavva kağıtlarından geri kazanılmış ve bor bileşikleriyle muamele edilmiş liflerden yeniden üretilen kağıtların ve kontrol örneklerinin Cobb su tutma/absorplama değerleri, geri dönüşüm sayısına bağlı olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in first stage, virgin cellulose fibers were utilized for test papers. During recyling process, recovered cellulose fibers were with water (control), 5 and 10% contration (weight/weight) boric acid and borax. As a result of these process, continuously dried and rewetted cellulose fibers?s history were known and effects of boron compunds well studied. The paper brightness values of recyled cellulose papers that were treated with boron compunds wre found to be not effects dramatically. In general, the density of paper that prepared from recyled fibers were decreased. However, as increasing recyling numbers, paper tensile and burst strengths were decreased as well. In first recyling process, the samples that treated wiyh boric acid had higher tensile and burst strength values compared to control samples. But 2?nd and 3?rd recyling process effects all samples that decreasing all strength properties. Moreover, paper that treated with boric acid during recyling, showed higher dtrenth values compare to equal level recyled control samples.Control of corrugated paper samples that treated with boron compounds during recyling showed marginal level improvement of optical properties. In paper brightness values, in depend on recyling leve, 1-3 points and in paper whiteness, 1-2 points improvemet were determined. Opacity and L*a*b* values were in marginal level. However, burst and tensile strength of paper that produed from recoved fibers of corrugated papers showed decrasing trend up to recyling level. In general, papers that produced of recovered fibers from corrugated papers showed inceasring Cobb and water intake/absorption values up to recyling number.