Atık kağıtların geri dönüşüm sayısının inkjet dijital baskı özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of recycling number of waste papers on inkjet digital printing properties
  1. Tez No: 674263
  2. Yazar: UFUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ, PROF. DR. SİNAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matbaacılık, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Typography, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, atık kağıtların geri dönüştürülmesi sonucunda optik ve fiziksel özelliklerindeki değişim ve bu değişimin basılabilirlik kriterleri üzerindeki etkisi belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla atık kağıtların 6 kez geri dönüşümü sağlanmıştır. Her geri dönüşüm sonrasında üretilen kağıtların optik ve fiziksel özelliklerindeki değişim ve basılabilirlikleri değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler sonucunda kaçıncı geri dönüşümden sonra elde edilen kağıdın basılabilirlik için uygun olup olmadığı tespit edilmiştir. 6 geri dönüşüm aşaması boyunca mürekkep giderme işlemlerinde yüzdürme (flotasyon) yöntemi uygulanmıştır. Mürekkep giderme işleminden sonra kağıt liflerindeki değişimi tespit etmek amacıyla lif tasnifi işlemi yapılmıştır. Bu işlemin ardından standartlara uygun parlaklığı yakalamak için kağıt hamurlarına önce %0.4 FAS (formamidin sülfinikasit) ağartma işlemi ve ardından aynı kağıt hamurlarına II. kademe hidrojen peroksit (H2O2) ağartma işlemi uygulanmıştır. Elde edilen kağıt hamurlarından test kağıtları üretilmiş ve bu test kağıtlarına 100 0C sıcaklıkta 20 bar basınç altında kalenderleme işlemi uygulanmıştır. Kalenderlenmiş bu kağıtların optik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Bu aşamadan sonra baskı kalitelerinin belirlenmesi amacıyla üretilmiş olan test kağıtlarına inkjet dijital baskı sistemi kullanılarak test baskıları yapılmış ve kendi aralarında irdelenmiştir. Yapılan bu işlemler 6 geri dönüşüm aşaması boyunca tekrarlanmıştır. Sonuç olarak geri dönüşüm sayısı arttıkça kağıdın direnç özelliklerinde, opaklık ve ERIC değerlerinde azalma olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre geri dönüşüm sayısının baskı kalitesi üzerindeki pozitif yönde etkisi olsa da bu pozitif yönde değişimin VI. geri dönüşüm aşaması sonunda dahi baskı kalitesine belirgin farklılıklar yaratmayacak kabul edilebilir derecede küçük değişiklikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the change in optical and physical properties of papers as a result of recycling of waste papers and the effect of this change on printability criteria. For this purpose, waste papers were recycled 6 times. The changes in the optical and physical properties of the papers produced after each recycling and their printability were evaluated and as a result of these evaluations, it was determined whether the paper obtained after the recycling is suitable for printability. During the 6 recycling stages, the flotation method was applied in ink removal processes. In order to detect the change in paper fibers after deinking, fiber sorting was performed. After this process, the pulps are first bleached with 0.4% FAS (formamidine sulfinic acid) and then the same pulps are subjected to II. step hydrogen peroxide (H2O2) bleaching process was applied. Test papers were produced from the obtained pulp and calendering process was applied to these test papers under 20 bar pressure at 100 oC. The optical and physical properties of these calendered papers were determined. After this stage, test prints were made using the inkjet digital printing system on the test papers produced in order to determine the print quality and they were examined among themselves. These processes were repeated during 6 recycling stages. As a result, it was determined that as the number of recycling increased, the resistance properties, opacity and ERIC values of the paper decreased. According to the results of the study, although the number of recycling has a positive effect on printing quality, this positive change is VI. Even at the end of the recycling phase, it has been found that there are small changes at an acceptable level that will not make significant differences in print quality.