Etkileşimsellik sorunu çerçevesinde dijital oyun-anlatı ilişkisi
Game narrativity and the problem of interaction
- Tez No: 330875
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Çağdaş oyun araştırmalarındaki yaygın anlayış, oyunlarla anlatıları katı çizgilerle birbirindenayırarak anlatı kuramının oyun araştırmalarında geçerliliği olmayan bir yaklaşım olduğunusavunur. Bu çalışma aksini öne sürerek oyunların ayırt edici niteliği olan etkileşimi oyunanlatısının eklemlenişi olarak ele alıp bir oyun anlatısallığı yaklaşımı önermektedir. RolandBarthes, Seymour Chatman ve Umberto Eco'nun sunduğu teorik temellerden hareketleoyunları bir çok anlatısal düzlemden oluşan bir açık yapıt olarak kavrayan çalışmanın ilkayrımı, oyun anlatısallığını çözümlemeye yönelik bir modelin ana çerçevesini çiziyor.Çalışmanın ikinci ayrımı ise oyunları birer anlamlandırma pratiği olarak ele alarak oyun oyuncu ilişkisine metinsel olarak nitelenebilecek bir açıdan bakarak oyunların oyunculartarafından okunması sorununa odaklanıyor. Son ayrım ise oyunların dramatik açıdanözelliklerine eğilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with a tendency in contempory game studies: the need to draw a bold linebetween games and narratives and the belief that narratology is not suitable to the study ofgames. In an attempt to overcome this divide, the author of this study approaches interactionas an act of narrative articulation, and aims to provide a model of game narrativity. Based onthe works of Roland Barthes, Seymour Chatman and Umberto Eco, the first chapter of thethesis proposes a narratology-based model for the analyses of games. The second chapterdeals with issues in regard to the relation between games and their players. The final chaptertakes a detailed look at the ways in which principles of dramaturgy apply to games.