İtalyan çocuk edebiyatında ünlü bir ad: Gianni Rodari
A famous name of Italian children's literature: Gianni Rodari
- Tez No: 330874
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, dünyada çocuk edebiyatı anlayışı ve tarihçesi, İtalya'da çocuk edebiyatının doğuşu, XX. yüzyılda İtalya'da çocuk edebiyatının gelişimi ve İtalyan çocuk edebiyatının ünlü isimlerinden biri olan Gianni Rodari'nin çalışmaları ve eserleri incelenmiştir.Gianni Rodari, otuz yılı aşkın süre çocuk konuları ve çocuk edebiyatı hakkında çalışmış, bu konudaki birikim ve deneyimlerini kaleme almıştır. Çocuk edebiyatına dair görüşlerini dile getirdiği fikrî eserler, hem de çocuklar için tekerleme, masal, hikâye ve çizgi roman türlerinde eserler vermiş bir yazardır. İşin teorik kısmı üzerine fikirlerini belirtip yöntemler ortaya koyan Rodari, öne sürdüğü görüşlerini edebî eserlerinde uygulamasıyla dünyada ve Avrupa'da dikkate değer bir İtalyan yazardır.Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, çocuk edebiyatının tanımı ve amacı ele alınmıştır. İkinci bölümde, dünyada çocuk edebiyatının ortaya çıkışı ve gelişimi ülkelere göre incelenmiştir. Üçüncü bölümde, İtalya'da çocuk edebiyatının doğuşu, XX. yüzyıldaki gelişimi seçilen üç farklı çocuk edebiyatı yazarı ve başlıca eserleri incelenerek ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Gianni Rodari'nin yaşamı, çocuk edebiyatına bakış açısı, eserleri, eserlerinin diğer sanat dallarına olan yansıyışı incelenmiştir.Tezin amacı, Gianni Rodari'nin İtalyan edebiyatının giderek zenginleşen ve fonksiyon kazanan bir damarı olan çocuk edebiyatı içerisindeki yerinin saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept and the history of world children?s literature, the birth of the children?s literature in Italy, the Developement of Italian children?s literature, and the works of Gianni Rodari, an outstanding name in Italian children?s literature have been studied and analysed.Gianni Rodari, has produced works on the subjects of children and children?s literature for more than thirty years and indited his experiences and knowledge on his published books. He both has produced intellectual Works about his opinions on childrens literature and has written nursery rhymes, tales, stories and comics within the for children. Rodari is one of the remarkable Italian writers in Europe for reflecting his theorethical ideas and methods to his literature works.Our study consists of four sections: In the first section, the definition, meaning and the purpose of children?s literature has been analysed. In these condsection, the emergence of World children?s literature and its Developement has been examined throughout the countries. In the third section, the birth of the Italian Children?s literature has been examined through the main works of threprominent writers of XX. century. In the fourth section, the life of Gianni Rodari, his perception of children?s literature, his Works and traces of his works on the other branches of art has been examined.The purpose of the thesis is to make clear the position of Gianni Rodari in Italian children?s literature, a branch continously being enriched and functionalized.