1831 Nüfus Sayımına göre Ordu Merkez kazası nüfusu
Population of Ordu Central district According to Census of 1831
- Tez No: 330915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Tarih, Demography, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 687
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 1831 yılında Osmanlı Ülkesi genelinde yapılan nüfus sayımı sonucunda Ordu merkez Kazasında bulunan Nahiyeler ve karyelerde nüfusun ne kadar olduğunu belirlemektir. Konunun seçilmesinde araştırılmamış bir konu olması ve bölgenin sosyal tarihi açısından büyük bir değere sahip olması etkili olmuştur. Çalışmada Özellikle Osmanlı Arşiv belgelerinin transkripsiyonu yapılarak, bu transkripsiyonlar üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır.Çalışmamış giriş bölümüyle birlikte üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Osmanlı Devletinde 19. yy öncesindeki nüfus sayımı niteliğinde olan tahrir geleneğinden ve 1831 yılı nüfus sayımlarından bahsedilmiştir. Birinci bölümde Ordu Kazası'nda bulunan nahiyelerin idari yapılarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Ordu Kazası ve bağlı nahiyelerdeki nüfus sayılarından bahsedilmiştir.Araştırmada Elde ettiğimiz bulgulara göre İncelenen dönem içerisinde Ordu merkez kaza da toplam 10116 kayıt bulunmak da olup bu nüfusu 6809 adedi Müslüman, 3307 adedi ise Gayrimüslim nüfusa aittir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to reveal the population of Ordu central district and villages connected to her according to the census of 1831 that covered whole Ottoman land. The importance for district?s social history of subject was the main reason of our choice. We transcripted Ottoman Archive records and build our assesments on them.Our text contains three chapters including introduction. At introduction we tried to describe Ottoman Tahrir tradition which can be considered as population census. At Chapter One we mentioned adminitrative structure of Ordu district villages. And at Chapter Two population of Ordu central district is given.According to our findings 10116 person were living at Ordu central district and 6809 of them were muslims while other 3307 were non-muslims.