Mehemmed Divanı: İnceleme-metin
Mehemmed Divan's: Examination-text
- Tez No: 330927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMET KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Çalışmamız 15. yüzyılın sonu ile 16. yüzyılın ortalarında yaşadığını kabul ettiğimiz Mehemmed'in şiirlerinin bir araya gelmesiyle oluşan dîvânı ile ilgilidir. Çalışmamız başta Giriş bölümünden sonra dört ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Mehemmed'in hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde dîvân, şekil ve muhtevâ açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde dîvân, din ve tasavvuf bakımından ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Mehemmed Dîvânı'nın transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir. Çalışmamız, Kaynakça bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study alludes divan consisting of the poems of Mehemmed who is supposed to have lived between the end of 15. century and middle of 16. century. The study consists of four chapters following the introduction. First chapter discusses Mehemmed?s biography and literary style. In the second chapter , divan is analysed in term of form and content. The third chapter deals with religious and mystical aspeets of divan. The last chapter covers Mehemmed Divan?s transcription text. The study ends with conclusion and bibliography parts.