Kuzey-Batı (Kıpçak) grubu Türk lehçelerinde çokluk şekilleri
North-West (Kipchak) Turkish dialects plural forms
- Tez No: 330935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Çokluk kavramı, dünya dillerinde ve Türkçede bir kısım ekler, kelimeler, kelime grupları ve cümlelerle karşılanmaktadır. İnsanlar farklı dil ve kültür öğelerine sahip olsalar da yaratılış itibari ile benzerlikler göstermektedirler. İnsanın, yaratılıştan gelen temel özelliklerinden biri de varlık ya da nesneleri tasnif etme, sahip olduğu varlıkları sayma, nesneleri sahiplenme, ortak özellikleri olan bazı nesneleri bir grupta toplama; iş, oluş ve hareketi yapanları ya da bunlardan etkilenenleri bildirme, varlık ya da nesnelerin yerini, durumunu belirtme, abartma yoluyla olayın çokluğunu bildirme ve ortak yaratılışözelliklerini çokluk kavramlarıyla bildirmektir. Türkçenin, hakkında kayıtların bulunduğu en eski tarihlerden beri, iç Asya?dan Tuna boyuna, Kuzey Afrika?dan Doğu Türkistan?a kadar uzanan ve zaman içinde değişmişbir yayılma alanı vardır. Çalışmamızda bu geniş alana yayılan Türkçenin üç büyük kolundan (Kıpçak, Karluk, Oğuz) biri olan Kıpçak grubu içinde (Başkurt Türkçesi, Karaçay-Malkar Türkçesi, Karaim Türkçesi, Karakalpak Türkçesi, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Kırım-Tatar Türkçesi, Kırımçak Türkçesi, Kumuk Türkçesi, Nogay Türkçesi ve Tatar Türkçesi) yer alan Türk Lehçelerinde çokluk şekilleri tespit edilmiş ve örneklerle açıklanmıştır
Özet (Çeviri)
The concept of multitude, adds a number of world languages, and Turkish words, phrases and sentences are met. People with different language and cultural elements of creation, even though they exhibit many similarities with As. Man, being one of the main features from the creation or sorting objects, counting its assets, ownership of objects, group objects in a collection of some of the common features, business, or which those who are affected by the movement of being and reporting, asset or location of objects, Specifying the state, through exaggeration, the multiplicity of incident reporting is to express the concepts of multiplicity and co-creation features. Turkish, is located on the records since the ancient times, length of inner Asia, the Danube, extending to North Africa, East Turkestan and an expansion area has changed over time. This wide ranging study of three large Turkish arms (Kipchak, Karluk, Oguz) in one of the Kipchak group (Bashkir Turkish, Turkish Karachay-Balkar, Karaim Turkic, Turkic Karakalpak, Kazakh Turkish, Kyrgyz Turkish, Crimean-Tatar Turkish, Kırımçak Turkish, Kumuk Turkish, Turkish and Nogai Tatar Turkish) Turkish Dialects in the plural forms have been detected and explained with examples