Eski Uygur Türkçesinin sözcük hazinesi
Vocabulary of Old Uighur language
  1. Tez No: 330936
  2. Yazar: ZERRİN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 786
Özet
Bu çalışma Eski Uygur Türkçesinin kelime hazinesini ortaya koymak içinhazırlanmış bir sözlüktür. Çalışmanın amacı çok geniş bir edebiyata sahip olan Uygurdöneminin söz varlığını tespit etmek ve dil araştırmaları için bilim dünyasına sunmaktır.Eser, Eski Uygur döneminde yazılmış eserler taranarak oluşturulmuş ve sözlük şeklinegetirilmiştir.Eser iki bölümden oluşmaktadır. I.bölümde Uygurların tarihi ve edebiyatıanlatılmaya çalışılmış, ikinci bölümde ise çalışmanın esas kısmı olan ?sözlük? kısmıverilmiştir
Özet (Çeviri)
This work is a dictionary which has been prepared to put forward the determinethe vocabulary of Old Uighur Turkish. The purpose of study is determine the lexikolojiof Uigur Age which has a so wide literature and present it to science world forresearches of language. The work has been maden by searching of Works which hasbeen written in the Old Uighur Age and has been brought in dictionary form.The work exists from two sections. On the first section, history and literatüre ofUighur public has been tryed to explain; on the second section, the ?dictionary? partwhich is the main part of work has been presented.