Ekonomik küreselleşmenin gelişmekte olan ülkelerde istihdam üzerine etkisi: Türkiye örneği
Economic globalization in developing countries, the effect on employment: Turkey samples
- Tez No: 330944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KULAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Uluslararası ekonomik sistem hızlı bir değişim sureci geçirmiştir. Bu süreçte yenieğilimler ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında en belirgin olanı küreselleşmedir.Küreselleşme ülkeler arasındaki her türlü sınırın kalkarak ekonomik, siyasal, kültürel,ve sosyal bütünleşmeyi ifade etmektedir.Son yıllarda yaşanan ekonomik küreselleşme olgusu gelişmiş ülkeleri olduğukadar gelişmekte olan ülkeleri de yakından ilgilendirmektedir. Küreselleşme sonucundaülkeler arasında kalkan sınırlar sermayenin ve yatırımların ülkelerarasında geçişinikolaylaştırmıştır. Bunun sonucunda da özellikle gelişmekte olan ülkeler yasaldüzenlemeler ve teşviklerle yabancı sermayeyi ülkelerine çekmeye çalışmışlardır.Yabancı sermayenin istihdamı artıracağı yöndeki görüşler işsizliğin önemli bir problemolarak görüldüğü ülkelerde yabancı sermayeye verilen önemi artırmıştır. Çalışmamızınilk bölümünde küreselleşme kavramı çeşitli boyutlarıyla ve tarihsel süreci olumlu,olumsuz yönleriyle açıklanmaya çalışılmış ve küreselleşmenin etkileri üzerindedurulmuştur. İkinci bölümde istihdam ve işsizlik kavramları açıklanmış küreselleşmeistihdam ilişkisi ve küreselleşmenin gelişmekte olan ülkelerin istihdamını gerçektenbeklendiği gibi artırıp artırmadığı üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Türkiye'ninmevcut nüfus ve istihdam yapısı incelenmiş küreselleşmenin Türkiye'de istihdamüzerine etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The international economic system has undergone a rapid process of change.New aptitudes has arisen in the process. One of the most obvious among them isglobalization. Globalization is to disappear all sorts border between the countries and toinfer economic, political, cultural, and social integration.The phenomenon of economic globalization in recent years is to take a stronginterest in developed countries as well as developing countries As a result ofglobalization the removal of borders between the countries facilitated the transitionbetween the countries of capital and investments. Consequently, especially developingcountries sought to attract foreign investment with legal regulations and incentives.Opinions on the direction that increase the employment of foreign capital haveincreased the importance of foreign capital in countries where unemployment seen as asignificant problem. In the first part of this study, the concept of globalization is tried toexplain with various aspects, positive and negative directions the historical process andemphasized effects of globalization. The second part, it is described the concepts ofemployment and unemployment. It is emphasized employment relationship withglobalization and if globalization increased employment in developing countries asexpected. In the last section, It is examined the current population and employmentstructure in Turkey and emphasized the effects on employment of globalization in Turkey.