20. yy batı resim sanatında insan-köpek dostluğunun tuvale yansıması
The friendship between men and the dog in the art of painting at 20th century
  1. Tez No: 330945
  2. Yazar: N. MİNE SÜREKEN
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada Batı resminde insanla köpeğin dostluğunun kökenleri araştırılarak Rönesans'tan Modern Sanata kadar köpek figürünün çeşitli anlamları irdelenmiş dönem dönem bu konuda ortaya çıkan eserler incelenmiş bu eserlerin sanat tarihindeki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır. Sanat tarihinde günümüze kadar dayanan resim sanatında konuyla ilgili ele alınan eserler biçim ve içerik özellikleri ile dönemlerinin sosyal ve kültürel yapısıyla ilişkilendirilerek araştırılmıştır.Batılı anlamda resim tarihinde Rönesans'tan itibaren köpek figürünün her dönemde ele alındığı görülmekle beraber her geçen dönemde köpeğin anlamının toplumun sosyal durumuyla birlikte değiştiği gözlemlenir. Köpeğin resimlerde öncellikle ana rolünün avlanma olduğunu, bu yöndeki eserlerde sahibinin yanında bir eleman olarak kullanıldığına şahit oluruz. Aynı zamanda köpek cinselliğin sembolü, bilgeliğin simgesi ,dini, mitolojik kompozisyonların bir öğesi, ev hayatının bir parçası, hayvanseverliğin bir sembolü, aristokrat zevkinin ve modasının bir simgesi, yüksek sosyetenin statüsünün bir göstergesi, köpek türlerinin bir yansıması, köpeğin kabiliyetlerinin görüntülenmesi anlamlarıyla kullanılmıştır. 16.yydan itibaren köpekler artık sadece birer sembol veya sahiplerinin statüsünü temsil eden varlıklar olarak resmedilmekten çok onların sevgili dostları olarak ele alınmaya başlanmışlardır. Zira köpeğin sanat tarihi boyunca öne çıkan en önemli rolü ?sadakat?tir. Aynı dönemde köpekler yüz ifadelerinin resme yansıtıldığı bağımsız portrelerinin oluşturulması gündeme gelmiştir. 17.yy'daysa Janr resminin vazgeçilmez bir elemanı olarak karşımıza çıkarlar. Bu konudaki en büyük gelişim 18.yyla birlikte olmuştur.Yüzyılın getirdiği duygusallık, kahramanlığa duyulan hayranlık gibi özelliklerle insan figüründeki abartılı ifadelerin bir yansıması sonucu köpeklerin ifadelerini içeren portreleri yapılmaya başlanmış, insandan bağımsız köpek figürlerinin yaygınlaşması bu yüzyılda gerçekleşmiştir. 19.yyla beraber köpek portreleriyle birlikte insanla köpeğin dostluk temasının resme damgasını vurduğunu görürüz. Modern sanatta ise köpeğin portresini resimleme olgusu köpeğin kişiselleştirilme noktasına gelip dayanmıştır. Türk Resmindeki örneklerde köpek figürünün genellikle kendi anlamının dışında kullanılmadığını, bu konudaki eserlerin daha çok 20.yyla birlikte yaygınlaştığını görürüz.Son olarak yüzyıllara ve sanatsal üsluplara göre kategorize edilerek irdelenen insanın köpekle dostluğu temasının kendi resimlerimdeki yansıması ele alınarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this text it is aimed to research the origin of the human and dog?s attachment theme and according to this aim from Renaissance to Modern Art it is explicated the meanings of dog figure period by period, paintings are examined in detail in order to identify positions and significance of them in the history of art. In the study, the selected artworks of history of art extant drawing art of present day are analysed in terms of their forms and contexts and the sociocultural structure of their period.As we can see that in western art history from the beginning of Renaissance, dog figure has explored in detail, all trough historical period the significance of dogs? meanings have changed according to social situation of society. The basic role of the dog in drawings was hunt process, according to this theme we can also see that it was used as only an component besides his master.Beside that meaning it is used as the symbol of sexualizm, wisdom, it was the element of religious ,mythological compositions, component of home-life, symbol of animal breeding, the sign of aristocratic gusto and style, the emblem of aristocrathic dignity,it was drawn to identify the verity of dog species, to show the talents of his kind. From 16th century they were not only the symbols of statute they become best friends of their owners.As trough art history their magnificent role was ?fidelity?. In the same period it has began to consider the expressions of dogs in their free portraits.In 17th Century they were indespencable figures in the paintings.The most gorgeous change has become in 18th century.The facts such as sentimentalizm, adoration of heroic themes of 8th century made expressions of figures more exsessive that effected the portrait of dogs;they were made more expressive, the dog portraits without human beings were more prevalent at that century.In 19th Century the dog portraits and the bond between human and dog theme was current than every period.In Modern Art the suspect of making of a dog portrait turned into personification of dog animal.In Turkish Painting examples we see that they were used in their own roles in the paintings,these kind of themes were spread mostly at 20th century.Emphasized by categorizing according to centuries and artistic styles the final of this study ends with examples of my paintings about the bond or the attachment between humanbeing and dog theme.