Erzurum il merkezindeki sağlık ocaklarında kayıtlı 0-24 aylık çocuklarda beslenme durumu, malnütrisyon prevalansı ve onu etkileyen faktörler
Nurtition and malnutrition prelalance of 0-24 months children, registered at health centers in Erzurum province center and te factors effecting on it
- Tez No: 33095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
VIII ÖZET ERZURUM İL MERKEZİNDEKİ SA?LIK OCAKLARINA KAYITLI 0-24 AYLIK ÇOCUKLARDA BESLENME DURUMU, MALNÜTRİSYON PREVALANSI VE ONU ETKİLEYEN FAKTÖRLER Araştırma, Erzurum il merkezinde, 0-24 aylık çocuklarda beslenme durumu ve malnütrisyonun değerlendirilmesi ve bazı sosyo-demografik özelliklerle karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Erzurum il merkezinde bulunan 8 sağlık ocağına kayıtlı, 0-24 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Her sağlık ocağından örnekleme girecek olan çocuk sayısı, tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Evrenin %5'inin örnekleme alınması planlanmıştır. 0-24 aylık çocuklarda ömeklem sayısı 637'dir. Bu çocuklar Relatif tartı ve yaşa göre vücut tartısına göre değerlendirilmiştir. Bu sonuçların değerlendirilmesinde yüzdelik ve Ki-Kare önemlilik testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda 0-24 aylık çocukların %41.76'sında malnütrisyon görülmüştür. Annelerin çocuklara ilk verdikleri besin anne sütü olmasına rağmen, emzirme süresinin kısa tutulduğu ve ek gıdalara erken başlandığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda 0-24 aylık çocukların %41.76'sında malnütrisyon görülmüştür. Annelerin çocuklara ilk verdikleri besin anne sütü olmasına rağmen, emzirme süresinin kısa tutulduğu ve ek gıdalara erken başlandığı tespit edilmiştir. Çocuğun yaşının küçük olmasının çocuk sayısının çok olmasının çocukların anne sütü almamasının ek gıdalara erken başlanmasının, annenin çocuğundaki malnütrisyonu tespit etme durumunun malnütrisyona etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Araştırma sonunda elde edilen veriler doğrultusunda, bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY NUTRITION AND MALNUTRITION PREVALENCE OF 0-24 MONTHS CHILDREN, REGISTERED AT HEALTH CENTERS IN ERZURUM PROVINCE CENTER AND THE FACTORS EFFECTING ON IT. In this study, nutrition and malnutrition situation of 0-24 month children were determined. To explain the Socio-demographic characteristics of mentioned children, this research program was planned and applied. The main purpose of this research is to determine the nutrition and malnutrition situation of 0-24 month children, registered at 8 health centers in Erzurum Province Center. The number of children chosen from each/health center was determined by using randomized pattern design and main groups were consisted of five percent of whole mass. That is, five percent of children were evaluated. Main plots were consisted of 5% of children and Sub-polts were consisted of 637 children. These children were evaluated in accordance with relative weight and body weight related with age. Percentage test and square-Ki importance test were used in evaluating the findings of this survey. The results of this, experiment can be summarised as follows; In this experiment, it was observed that 41.76% of 0-24 month children had malnutrition problem. Although, the first food given to children was mother-milk, it was determined that suckling time was short and feeding with the other food was early.59 It was found that the effect of some factors, such as being the age of child young, the number of children high, no mother-milk of children, early beginning of additional food, high Percentage of the mothers who were ignorant of malnutrition on malnutrition problem was statistically important. Consequently, some suggestions were made in accordance with the data obtained.