Erzurum il merkezindeki aile sağlığı merkezinde çalışan hekimlerin mevsimsel grip aşısına bakış açısı, kendilerine uygulamaları ve hastalarına önerme durumlarının karşılaştırılması
Comparison of the perspective of the physicians working at the family health center in Erzurum province to the seasonal influenza vaccine, their practises and their propositions to their patients
- Tez No: 576280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mevsimsel grip aşısı çoğunlukla kendini sınırlayan ancak bazen ciddi enfeksiyonlara ve hatta ölüme neden olabilen bir hastalıktır. İnfluenzanın yaptığı yıllık salgınların dünya genelinde her sene yaklaşık 3-5 milyon şiddetli hastalık vakası ve yaklaşık 290.000-650.000 ölümle sonuçlandığı tahmin edilmektedir. İnfluenza için antiviral tedavi bulunmasına rağmen gribin yönetiminde salgının mümkün olduğunca sınırlandırılması ve özellikle risk grubundaki kişilere bulaşın engellenmesi esastır. Mevsimsel gripten korunmada en etkili yöntem her sene aşılanmaktır. Aşının antijen yapısı her sene değiştiğinden aşı içeriği de bir önceki yılın influenza suşuna göre belirlenmektedir. Bu nedenle aşılanmanın her sene tekrarlanması önemlidir. Sağlık çalışanları da DSÖ tarafından risk grubuna alınmıştır. Çünkü sağlık çalışanları hastalarla fazla temasta bulunduğundan hem kendilerini korumak hem de hastalarına bulaştırmamak için aşılanmalıdır. Ancak yapılan çalışmalar başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının aşılanmadığını gözler önüne sermiştir. Çalışmamızda Erzurum il merkezindeki aile sağlığı merkezinde çalışan hekimler ile gerçekleştirildi. Çalışmaya 1 Mart 2019 ve 1 Mayıs 2019 tarihleri arasında çalışan hekimler davet edilmiş olup 138 hekimden biri anketi yanıtlamayı kabul etmeyip 137 hekim anketi yanıtladı. Çalışmada son bir yıl içinde mevsimsel grip aşısı ile aşılanma sıklığı, son bir yıl içinde hastalarına mevsimsel grip aşısı önerme sıklığı, aşılananların aşılanma gerekçeleri ve aşılanmayanların aşılanmama gerekçeleri, aşının temini için en uygun yol, mevsimsel grip aşısı hakkında yeterli bilgi sahibi olup olmama araştırıldı. Katılımcıların riskli hastalarına mevsimsel grip aşısı önerme oranı yüksek saptanırken, kendilerine yaptırma oranı düşük bulundu. Hekimlerin büyük çoğunluğu mevsimsel grip aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu düşündüğü halde aşıya karşı bir önyargı olduğu tespit edildi. Önyargıyı gidermek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından mevsimsel grip aşısı hakkında eğitim çalışmaları yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
Seasonal influenza vaccination is often a self-limiting disease, which can sometimes cause serious infections and even death. The annual epidemics of influenza are estimated to result in approximately 3-5 million severe disease cases and approximately 290,000-650,000 deaths worldwide. Although antiviral treatment for influenza is found, it is essential to limit the epidemic in the management of influenza as much as possible, and in particular to prevent transmission to persons in the risk group. The most effective method to prevent seasonal influenza is to be vaccinated every year. Since the antigen structure of the vaccine changes every year, the vaccine content is determined according to the influenza strain of the previous year. Therefore, it is important to repeat the vaccination every year. Health professionals were also included in the risk group by WHO. Because health workers are in contact with patients, they should be vaccinated both to protect themselves and not to infect their patients. However, the studies revealed that health workers, especially doctors, were not vaccinated. In our study, it was carried out with the physicians working in the family health center in the city center of Erzurum. The physicians were invited to the study between 1 March 2019 and 1 May 2019, and 138 physicians answered the questionnaire and 137 physicians answered the questionnaire. In this study, the frequency of vaccination with seasonal influenza vaccination in the last year, the frequency of offering seasonal influenza vaccination to the patients in the last year, the reasons for vaccinating the vaccines and the reasons for not vaccinating the vaccines, the most appropriate way to obtain the vaccine, have been investigated whether or not to have enough knowledge about the seasonal influenza vaccine. While seasonal influenza vaccination rate was found to be high among participants, risk of self-infestation was low. Although the majority of physicians believed that they had sufficient knowledge of the seasonal flu vaccine, there was a prejudice against the vaccine. In order to overcome the prejudice, the Ministry of Health recommended training activities on seasonal flu vaccination.