Erzurum il merkezindeki hastanelerde düşük tanısı konulan kadınların incelenmesi
The evaluation of the women diagnosed with abortion in the Erzurum City Centre
  1. Tez No: 138443
  2. Yazar: ZEYNEP AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TACETTİN İNANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada düşük tanısı konulan kadınların sosyo-demografık özellikleri incelenmiştir. Veriler, Mayıs-Aralık 1999 tarihleri arasında Erzurum il merkezindeki üç hastaneden toplandı. Araştırma tanımlayıcı tipte olup, anket uygulama tekniği ile 208 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmaya dahil edilen kadınların %29.3'ünün 25-29 yaş grubunda olduğu, %35. Tinin okur-yazar olmadığı, %70.2'sinin çekirdek ailede yaşadığı, %96.6'sının ev hanımı olduğu, %51.0'inin dar gelirli aileye sahip olduğu, %27.4'ünün sağlık güvencesinin olmadığı, %50.0'sinin ilk evlenme yaşının 18 ve altı olduğu, %33. Tinin eşleri ile akraba olduğu, %34.6'sının dört ve üzeri canlı doğum yaptığı, %29.8'inin dört ve üzeri yaşayan çocuğa sahip olduğu, %66.6'sının bir düşük yaptığı, %38.9'unun hiç aile planlaması yöntemi kullanmadığı belirlendi. %11.5'inin son düşüğünü isteyerek yaptığı, isteyerek düşük yapanların %54.2'sinin evde müdahale ettiği belirlendi. Sağlık kurumuna en fazla başvurma nedeni kanama şikayetidir (%65.4). Eğitim, yaş ve sosyo-ekonomik düzey açısından düşük yapan kadınlar, toplumda bu yaştaki kadınların özellikleri ile benzerlik göstermektedir. İsteyerek düşük yapan kadınların yarısından fazlasının istenmeyen gebeliklerini sonlandırmak için sağlıksız koşullarda, uygun olmayan yöntemlere başvurduğu Ve isteyerek düşük oranının en çok 30-35 yaşlarda olduğu görülmüştür. Sosyo ekonomik düzeyi iyi olan ve eğitim düzeyi yüksek olan kadınlarda isteyerek düşük oranının az bulunması, bu kişilerin isteyerek düşük için hastane dışındaki yerleri seçme olasılığının da yüksek olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of the study was to determine socio-demographic characteristics of the women with abortion. Data were collected between May-December 1999 from three hospitals in Erzurum. The study was carried out on 208 women by using the questionnaire technique. It was found out that of the women, 29.3% was in 25-29 age group, 35.1% was illiterate, 70.2% lived in a nucleus family, 96.6% was housewives, 51.0% had a family with a low income level 27.4% did not have a health insurance, 50.0% first married at or below 18, 33.1% was relatives to their husbands, 34.6% gave birth to four or more babies alive, 29.8% have four or more children still living, 66.6% had one abortion, 38.9% did not apply any family planning methods. The percentage of the induced abortion was 11.5 and 54.2% of them attempted to abortion with unsafe procedures at home. The most frequent reason for application was bleeding (65.4%). In terms of education, age and socio-economic level, the women with abortions have similar characteristics to the women in the same age group with them. It was found out that more than half of the women with induced abortion applied unsafe procedures under dangerous conditions and that the highest percentage of the induced abortion was in 30-35 age group. Induced abortion was lower in women who were at high socio-economic level than in others. This may be the results of the possibility of their choosing the places apart from hospitals for induced abortions.