1990 sonrası küreselleşme sürecinde birey ve resim sanatı
Individual and painting art within the globalization process after the 1990s
  1. Tez No: 330992
  2. Yazar: TAYLAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
(1990 Sonrası Küreselleşme Sürecinde Birey ve Resim Sanatı)1990 sonrası küreselleşme kavramının ortaya çıkışı ile değişen ekonomik, sosyolojik ve siyasi yapının dünya üzerindeki etkileri günümüzde açıkça hissedilmektedir. Küreselleşmenin dünya üzerindeki etkinliğini kazanması Doğu Bloğunun yıkılması ve Rus komünizminin çökmesiyle ivme kazanmıştır. Küreselleşmenin gerçek anlamda dünya üzerindeki işleyişine ayrıntılı olarak bakıldığında ulusaşırı şirketlerin tüm yapıyı kontrol altında tuttuğu görülmektedir. Ulusaşırı şirketler küreselleşmeyi bir araç olarak kullanarak sahip oldukları pazarları kontrol altında tutmakta ve kendilerine yeni pazarlar yaratmaktadırlar. Bu anlamda ortaya çıkan tüketim toplumu yapısı ve bu yapının bireyler üzerindeki etkisi ortaya çıkmaktadır. Tüketim toplumu yapısıyla birlikte bireylerde meydana gelen yabancılaşma, stres-depresyon gibi olumsuzluklar dünya üzerinde geniş bir alana yayılmış durumdadır. Ulusaşırı şirketlerin etkinliği küreselleşmeyi, teknolojik gelişimlerle desteklemekte ve tüm dünya üzerinde bireylere daha açık ve net şekilde ulaşmakta bununla beraber baskın yapısını daha da arttırmaktadır.Bireyin ve doğal olarak toplumun üzerinde oluşan bu baskı ve yapı değişikliği şüphesiz resim sanatını ve sanatçısını da etkilemektedir. Resim sanatının 1. Dünya Savaşı sonrasında geçirdiği süreç ve buna bağlı olarak 1990 sonrası oluşan resim sanatı yapısı tüketim yapısına dahil olmaktan kurtulamamıştır. Genel anlamda bu küreselleşme durumunda ulusaşırı şirketler egemenliklerini resim sanatının üzerinde de göstemektedirler.
Özet (Çeviri)
(Individual and Painting Art within the Globalization Process after the 1990s)The effects of economic, sociological and political structure, which has changed together with the concept of globalization after the 1990s, on the world are explicitly felt today. Globalization became effective upon the world together with the collapse of the Eastern Bloc and the Russian communism. Considering the operation of globalization upon the world in real terms in detail, it is observed that transnational corporations keep the whole structure under control. Using globalization as a means, transnational corporations keep their markets under control and create new markets for themselves. In this sense, the structure of consumer society and the effect of this structure upon individuals emerge. Side effects such as alienation, stress-depression encountered by individuals as a result of the structure of consumer society have spread on a large area in the World. Efficiency of transnational corporations supports globalization with technological developments, reaches individuals in a more explicit and clear way in the whole world and additionally, increases the structure of pressure.This pressure and structural change of the individual and naturally the society definitely affect the painting art and the artist, as well. The process of the painting art after the World War I and consequently the structure of painting art that was formed after the 1990s have necessarily been included in the consumer structure. In general, transnational corporations show their dominance also upon the painting art in this state of globalization.