Nesne ve resim bağlamında sanatta gerçeklik
Reality in art in the context of the object and the painting
  1. Tez No: 330993
  2. Yazar: MEHMET ŞAH MALTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanatçı ben'i üzerinden varlığı (kendi varlığı dahil) kavrar. Yapma etme eylemi ve bu eylemin sanatsal bir forma dökülmüş durumu (sanat eseri) üzerinden hem kendisine hem de kainata yaklaşır. Bu nedenle sanatçının eseri hem kendisine dair hem de kainata dair bir ifadedir. Böylece sanatçı eseriyle birlikte bir önermede bulunur. Varlığı okuyuşunu, kendi sanat eseriyle hem kendisine hem de başkalarına okutturur. Tam da bu nedenden dolayı sanat eseri insanın iç alemi ile dış alem, kainat arasında bir bağı ortaya koyar. Bu bütünsel bir anlam bağıdır. Bu anlam bağı, ancak sanatçı ve sanatçıyı çevreleyen kainat arası bir ilişki bütünlüğünün anlaşılmasıyla kendini gösterir.Nesne ve resim bağlamında sanatta gerçeklik, sanatçının kim'liğine bakar. Ona referansta bulunur. Sanat eseri bu nedenle birey ve varlık arasında bir anlam formuna dönüşür.Sonuç olarak, Sanattaki gerçeklik; bilfiil (aktüel olarak) ortaya konan, anlam tabakalarının varlığına dayanır. Bu anlam tabakaları çeşitli formlar içerisinde açığa çıkartılır.
Özet (Çeviri)
The artist comprehends the existence (including his own existence) through his or her ego. He or she approaches to his or her self as well as the universe through acting and also in the artistic form of this action (the work of art). For this reason, the work of the artist is a statement about himself/herself and also about the universe. Thus, together with his or her works, the artist has a proposition. Through his/her works, the artist has his/her reading of the existence, not only for themselves but also for the others. That is why, the work of art reveals a link between the inner world of the human and the outer world, the universe. This is a holistic meaning bond. This bond of meaning emerges with the understanding of the integrity of a relationship between the artist and the universe that surrounds the artist.In the context of the object and the painting, the reality in art relates and refers to the identity (who) of the artist. Therefore, a work of art becomes a form of meaning between the individual and the existence. As a result, the reality in art depends on the existence of the layers of meaning which are actually exposed. These layers of meaning are revealed in various forms.