Resim sanatı tarihinin gelişimi içinde İspanyol resminde Son Akşam Yemeği
In the development of painting art history, the Last Supper in Spanish painting
- Tez No: 330991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TANJU DEMİRCİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Resim tarihi boyunca resmedilen konular çoğu kaynağını İncil'den almıştır. Hristiyanlık dini kitabı olan İncil içinden birçok sahne seçilip sanatçılar tarafından resmedilmiştir. Bu resimler dini konuları betimlemek için kullanılmış, aynı zamanda günümüze çok sayıda değerli sanat eseri bırakmıştır. İncil'in öykülerinden biri olan Son Akşam Yemeği sanatçılar tarafından çokça resmedilmiştir.Son Akşam Yemeği, İsa'nın çarmıha gerilmeden önce yediği son yemektir. Bu yemekte oniki havarisinden biri olan Judas'ın ihanetini bilen İsa ile diğer havarileri birlikte betimlenmiştir. Yaşanan ihanet, ağır bir olaydır ve bunu resimlemek için sanatçılara zor bir iş düşmüştür. Kalabalık kompozisyon ile oldukça uğraş vermişlerdir.Son Akşam Yemeği temasını resmeden ressamlar ikonografik tanımlama içinde açıldıktan sonra dini anlatımla özetlenecektir. Konunun çeşitli dönemlerden örneklemeleriyle dünya üzerinde nasıl resmedildiğinin kısa bir incelemesi yapılacaktır. İspanyol resminde bu konuyu resmetmiş farklı dönemlerden sanatçılar ve çalışmaları değerlendirilecektir.İspanyol resmindeki Son Akşam Yemeği resimlerini bu sanatçıların ele alışı ile kendi eserlerim ve anlayışımla örtüşen yanları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
During the time has passed in art, very great amount of the pictures subjects are from Bible. So many scenes from the book of Christian belief stories have painted and drawed. Most of these pictures have painted for explaining religion. Because of that too many precious art work have left for these days. ''Last Supper'' is a story scene from Bible has painted too many times.''Last Supper'' is the last dinner before crucifixion Jesus had eaten.In this dinner, we can see clearly one of jesus twelve apostles (Judas) betray to Jesus. In this dinner Jesus knows that he will betray. This feeling is complicated for express and is also complicated explain with many figures together in the same composition.In this representation, the artists who painted the theme ''Last Supper'' will be explained in an iconographical order and will be explained for the language of religion. Classification of the theme will be shown with examples in different times. In Spain artists also have painted this theme and will be explained in a part of this work.The Last Supper in Spanish art painting will be discussing with my works and my ideas.