Hekimlerin mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası İş Sağlığı Eğitimi dünyadan örnekler ülkemizdeki durum ve öneriler.
Occupational health education in Turkey: findings of a field research on Turkish physicians
- Tez No: 33104
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET HEKİMLERİN MEZUNİYET ÖNCESİ VE MEZUNİYET SONRASI İŞ SA?LI?I E?İTİMİ ' DÜNYADAN ÖRNEKLER ÜLKEMİZDEKİ DURUM VE ÖNERİLER Çağdaş sağlık anlayışı çerçevesinde iş sağlığı biliminin ortaya çıkışı dünyada XX yy'ın ilk yıllarında başlamış ve günümüzde, iş sağlığı bilimi bir ekip hizmeti şeklinde yürütülen sağlık hizmeti modelini almıştır. Çalışanların işlerinden dolayı oluşacak zararlardan korumasını amaçlayan iş sağlığı bilimi hekimlerin mezuniyet öncesi ve sonrası eğitimleri boyunca bu doğrultuda verilmesi gerekli bilgileri de kapsar. Ülkemizde 24 üniversiteye bağlı Tıp Fakültelerinin Halk Sağlığı Anabilim Dallarında verilen derslerde yer alan iş sağlığı ders sürelerinin ortancası 4 saattir. 24 Tıp Fakültesinden 4'ünde hiç iş sağlığı dersi verilmemektedir. Bu konuları en çok, 110 saatlik Halk Sağlığı dersleri içerisinde 18 saatlik iş sağlığı dersleri ile ve 0.164 ağırlık oram ile bir tıp fakültesi vermektedir. En az iş sağlığı dersini 81 saatlik Halk Sağlığı ders programı içerisinde 2 saat iş sağlığı dersini (ağırlık oranı:0.0247) kapsayacak şekilde bir tıp fakültesi vermektedir. Bütün tıp fakültelerinde verilen tek ortak ders ise iş sağlığının tanımı ve tarihçesidir. Mezuniyet sonrası eğitim ülkemizde 3 üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı yüksek lisans veya doktora olarak verilebilmektedir. Bununla beraber asıl organizasyonu ve işyeri hekimlerinin eğitimini üstlenen Türk Tabipler Birliği ve organize ettiği işyeri hekimliği sertifika kurslarıdır. Bu kurslarda 60 saatlik bir kuramsal eğitim sonucu işyeri hekimliği yapmak üzere sertifika verilir. Mezuniyet sonrası eğitimin irdelenmesi açısından işyeri hekimleriyle yapılan yüz yüze görüşmeler ve odak grup görüşmeleri sonucu 143(%54.2) hekim bu alanda eğitim istediklerini belirtmişler ve 97(%36.9) hekim öncelikle iş kollarına göre eğitimi tercih etmişlerdir. Hekimler bu konudaki eğitimin hem mezuniyet öncesi hem de mezuniyet sonrası şeklinde olması yönünde görüş bildirmişlerdir. Pratisyen hekimler uzman hekimlere göre ileri derecede anlamlı şekilde eğitim istemektedirler (x"= 19.71, p < 0.001). Ayrıca genç hekimler anlamlı derecede eğitim isteğindedirler. Verilerimiz ışığında yapılan çoklu analiz sonucu (lojistik regresyon) yine hekim statüsü eğitim isteğini etkileyen en önemli değişken olarak ortaya çıkmıştır (p=0.034). 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY OCCUPATIONAL HEALTH EDUCATION IN TURKEY: FINDINGS OF A FIELD RESEARCH ON TURKISH PHYSICIANS The acceptance of modern consepts of occupational health by the physicians dates“back to the beginning of to XX. century. Nowadays, occupational health is considered to necessitate a team work. This knowledge should be given to the physicans during their under and post graduate studies. There are twenty four universities in our centry occupational health lectures are given by Public Health Departments of the medical schools of twenty our universities and the median duration of these lectures is four hours. Four universities do not give occupational health lectures. The ratio of occupational health subjects in the total curriculum of Public Health Education in our universities varies from %0.025 to %1.6. The only common subject in these lectures consists of the description and history of occupational health. However it's the essential cole in the Association of Turkish Physicians which plays an organization of the education occupational health. The association organizes regulary each year a certificate program for physicians willing to get an education on occupational health. A physician who achieves successfully this program may become an occupational health physicians. In our research face to face and focus group interviews were made for evaluating. The post graduate education provided by the Association of Turkish physicians. 143(%54.2) physicians said that they would like to get further education in this field.