Fertil ve infertil hidatik kistlerde (Echinococcus granulosus) beta-karoten, vitamin A ve vitamin E düzeyleri
Beta-carotene, vitamin A and vitamin E levels of fertile and infertile (Echinococcus granulosus) hydatid cysts
- Tez No: 33105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET FERTİL VE ±NFERT±L HİDATİK KİSTLERDE (Echinococcus granulosus) fl-KAROTEN, VİTAMİN A VE E DÜZEYLERİ Echinococcus granulosus 'un larval evresi olan hidatik kist Türkiye'nin de aralarında yer aldığı birçok Dünya ülke sinin önemli bir paraziter hastalığıdır. Bu araştırma ile hidatik kistli 2 insan (2 karaciğer hidatik kisti; fertil), 15 koyun (8 karaciğer hidatik kisti ve 12 akciğer hidatik kisti; fertil) ve 7 sığırın (7 karaciğer hidatik kisti ve 5 akciğer hidatik kisti; infertil) kist sıvı lan (kaya suyu) ile hidatik kistli koyunların kan serumlarında flkaroten, vitamin A ve E düzeyleri ölçüldü. Ayrıca 15 sağlıklı koyunun (kontrol grubu) kan serumu P-karoten, vitamin A ve E düzeylerine bakıldı. Sağlıklı koyunların ve hidatik kistli koyunların kan vitamin düzeyleri ile fertil ve infertil kist sıvısı vitamin düzeyleri birbirleriyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY P -CAROTENE, V±TAM±N A AND E LEVELS OF FERTILE AND INFERTILE (Echinococcus granulosus) HYDATID CYSTS Hydatid cysts is one of the most important parasitic zoonose throughout the world and is a larval stage of Echinococcus granulosus. The values of P-carotene, vitamine A and E were measured in the hydatid cyst fluids (fertile 2 liver human, fertile 8 liver and 12 lungs of sheep, infertile 7 liver and 5 lungs of bovine) 15 sheep blood sera with hydatid disease and blood sera of 15 healty control. The values of P-carotene, vitamin A and E were found in sera of sheep with hydatid disease (60.49+11.44 ug/dl, 49.31+8.24 ug/dl and 320+88 ug/dl) and healty control group( 53.41+11. 26 ug/dl, 60.24+8.62 and 221+23 ug/dl) respectively. When we compared the vitamin levels (P-carotene, vitamin A and E) in sera of infected animals, in control group and in cyst fluids of fertile and infertile hydatid cyst. There was significant difference between groups mentioned above (p< 0.05). P-carotene, vitamin A and E levels in cyst fluid (liver and lung) were found 0.33, 3 and 2 times lower than in sera of infected sheep respectively. Levels of vitamin A and E in fertile cyst fluid are lower than those in infertile hydatid cyst fluids. Therefore, it can be concluded that vitamin A and E may be necessary for burgeoning of germinal membrane in fertile hidatid cyst and for development of larvas (protoscolexes ).