Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde (Diyarbakır-Şanlıurfa-Mardin) görev yapan aile hekimliği çalışanlarının ve 0-5 yaş çocuğu olan ebeveynlerin 0-5 yaş arası çocuklarda malnütrisyon, beslenme ve ek gıdaya geçiş ile ilgili bilgi, tutum-davranış ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Family medicine employees working in the Southeastern Anatolia Region (Diyarbakır-Şanlıurfa-Mardin) and parents of 0-5 age group children; evaluation of knowledge, attitude-behavior and awareness levels of malnutrition, nutrition and transition to supplementary food in children between 0-5 years old
- Tez No: 674472
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Giriş ve Amaç: Malnütrisyon; nütrisyonel yetersizliğe bağlı, önlenebilen veya tedavi edilebilen, normal vücut kompozisyonundaki değişiklikler olarak tanımlanmaktadır. Sıfır-beş yaş çocuklarda anne sütü alırken ve anne sütü sonrası ek gıda alırken besin kaynaklarına yeteri kadar erişememe ve günlük enerji ihtiyacının karşılanamaması, beslenme yetersizliği olarak da bilinen malnütrisyona yol açmaktadır. Amacımız bu çalışma ile aile hekimliği çalışanlarının ve 0-5 yaş çocuğu olan ebeveynlerin 0-5 yaş arası çocuklarda malnütrisyon, beslenme ve ek gıdaya geçiş ile ilgili bilgi, tutum-davranış ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi, sonrasında aile hekimliği çalışanlarına verilecek eğitim ile bilgi, tutum-davranış ve farkındalığın artırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, gerekli izinlerin alınmasının ardından Şubat 2020 tarihinde Şanlıurfa'da Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'dan katılan fikir liderleri eğitimi ve toplantısı ile başladı. Aile hekimliği çalışanları ile Mart 2020'de Şanlıurfa ve Mardin'de toplantılar yapıldı. Toplantılarda katılımcılara eğitim öncesi onamları alındıktan sonra Aile Hekimliği Çalışanları Malnutrisyon anketi uygulandı. Sosyodemografik bilgi anketi ve iowa ölçeği, 0-5 yaş arası çocuğu olan ebeveynlere hem çevrimiçi hem de yüz yüze görüşmelerle, çalışmamıza katılan aile hekimliği personeli tarafından uygulanmıştır. Toplanan veriler bilgisayara girilerek uygun istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 59'u hekim 15'i ebe hemşire olmak üzere 74 aile hekimliği çalışanı ile, 0-5 yaş arası çocuğu olan 314 ebeveyn katılmıştır. Aile hekimliği çalışanlarının mesleklerinden ortalama memnuniyet düzeyleri 6,37±1,98 (min:1 max:10) saptanmıştır. Aile hekimliği çalışanlarına göre kendi birimlerine bağlı nüfustaki 0-5 yaş çocuk grubundaki malnütrisyon tahmini ortalaması yüzde 8,07±8,90 olarak saptanmıştır. Aile hekimliği çalışanlarının % 79,7'si (n:59) şu anda bağlı oldukları kurumlarda herhangi bir zamanda en az bir defa da olsa 0-5 yaş grubu çocuklarda malnütrisyon tespit ettikleri saptanmıştır. Aile hekimliği çalışanlarının yaşları arttıkça malnütrisyon saptama oranı artmaktadır (p=0,019). Malnütrisyon saptadığını belirten katılımcılar her bir çocuk hasta takip/muayenesi için daha fazla zaman ayırmaktadırlar. Malnütrisyon saptadıklarını belirten katılımcıların tahmini yüzdeleri gerçek verilere daha uygun olarak saptanmıştır. Malnütrisyon saptamak için herhangi bir yöntem kullandıklarını (özellikle persentil takibi) belirten aile hekimliği çalışanlarının malnütrisyon saptama oranı daha fazladır. Çalışmamızın ikinci kısmına katılan annelerin % 14'ü (n:44) okuryazar değil, % 41,1'i (n:129) ilköğretim mezunu, % 44,9'u (n:141) lise ve üzeri eğitime sahiptirler. Çocukların % 82,2'sinin (n:258) ilk bir saat içinde emzirildiği, % 86'sının (n:270) doğumdan hemen sonra ilk besin olarak anne sütü aldığı belirlendi ve % 48,7'sinin (n:153) normal doğumla dünyaya geldiği saptanmıştır. Çalışmamıza katılan ebeveynlerin bebek beslenmesi ile ilgili toplam tutum puanı ortalaması 64,01±7,14 (min:34, max:84) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Malnutrition is defined as changes in normal body composition that can be prevented or treated due to nutritional deficiency. In children 0-5 years of age, when breastfeeding and receiving supplementary food after breast milk, inadequate access to food sources and inability to meet daily energy needs cause malnutrition, also known as nutritional deficiency. Our aim in this study is to evaluate the knowledge, attitude-behavior and awareness levels of family medicine workers and parents of 0-5 years old children about malnutrition, nutrition and transition to supplementary food, subsequently, the training to be given to family medicine employees is to increase the knowledge, attitude-behavior and awareness. Materials and Methods: Our study started, after the necessary permissions were obtained, with the training and meeting of opinion leaders from Diyarbakır, Mardin and Şanlıurfa in February 2020 in Şanlıurfa. Meetings were held with family medicine employees in Şanlıurfa and Mardin on March 2020. Family Medicine Employees Malnutrition questionnaire was applied to the participants in the meetings after their consent was obtained before the training. The sociodemographic information questionnaire and the iowa scale were administered to parents with children aged 0-5, both online and by face-to-face interviews, by family medicine staff who participated in our study. The collected data were entered into the computer and evaluated using an appropriate statistics program. Results: 74 family medicine employees, including 59 physicians and 15 midwives and nurses and 314 parents with children aged 0-5 years participated in our study. The average level of satisfaction of family medicine employees with their professions was 6.37 ± 1.98 (min: 1, max: 10). According to family medicine workers, the estimated average malnutrition in the 0-5 age group of the population belonging to their unit was found to be 8.07 ± 8.90 percent. It has been determined that 79.7% (n: 59) of family medicine employees have detected malnutrition in children aged 0-5 at the institutions they are currently affiliated to, albeit at least once at any time. As the age of family medicine workers increases, the rate of detecting malnutrition increases (p=0,019). Participants who stated that they detected malnutrition, spend more time for each one child patient follow-up / examination. The estimated malnutrition percentages of the participants who stated that they detected malnutrition were found closer to the actual data. The rate of detecting malnutrition is higher among family medicine workers who stated that they used any method to detect malnutrition (especially percentile tracking). 14% (n: 44) of the mothers participating in the second part of our study are not literate, 41.1% (n: 129) are primary school graduates, and 44.9% (n: 141) have high school and above education. It was found that 82.2% (n: 258) of the children were breastfed within the first hour, and 86% (n: 270) received breast milk as the first food immediately after birth. 48.7% of the children (n: 153) were found to be born by normal birth. The mean total attitude score of the parents participating in our study about infant nutrition was found to be 64.01 ± 7.14 (min: 34, max: 84).