J. S. Bach: Prelüd Füg Allegro BWV 998; lavta için
J. S. Bach: Prelude Fugue Allegro; for lute
  1. Tez No: 331043
  2. Yazar: AHMET PEKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalısmada, klasik müzik tarihinin zirvedeki ismi olan Johann Sebastian Bach?ın müzik anlayısı ve Prelüd Füg Allegro BWV 998 (Lavta için) eserinin analizi yer almaktadır. ?lk bölümde, Barok dönemin müzik sanatı üzerindeki etkileri, ikinci bölümde ise Johann Sebastian Bach?ın biyografisi ve bestecilik anlayısı yer almaktadır. Çalısmada son olarak Johann Sebastian Bach?ın Prelüd Füg Allegro BWV 998 (Lavta için) eserinin genel yapısı ve özellikleri incelenmektedir. Ayrıca üç bölümden olusan bu eserin ayrıntılı bir form analizi yer almaktadır. ANAHTAR KEL?MELER : Prelüd, Füg, Allegro, Lavta, Barok, Bach
Özet (Çeviri)
In this study, the understanding of music of the top name in the history of classical music Johann Sebastian Bach and his work Prelude Fugue Allegro BWV 998 (for Lute) is analyzed. In the first part, the effects of Baroque Era on the art of music; in the second part, the understanding of the composer Johann Sebastian Bach and his biography are discussed. Lastly, the general structure and characteristics of the work Prelude Fugue Allegro BWV 998 (for Lute) by Johann Sebastian Bach are analyzed. In addition, it includes a form analysis of the work consisting of three sections. KEY WORDS: Prelude, Fugue, Allegro, Lavta, Baroque, Bach