Manuel Maria Ponce'un gitar eserleri ve Üçüncü Gitar Sonatı'nın incelenmesi
Manuel Maria Ponce's compositions and analysis of Third Guitar Sonata
  1. Tez No: 331042
  2. Yazar: ERHAN BİROL
  3. Danışmanlar: PROF. SELEN BUCAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Meksikalı besteci Manuel M. Ponce'un etkilendiği besteciler ve akımları, Meksika müzik dünyasındaki etkisini, Andrés Segovia ile olan dostluğunu ve bu dostluğun sonucu olarak bestelenmiş Gitar Sonatı III eserinin analizini içermektedir. Çalışmada ilk olarak, Manuel Ponce'un yaşam öyküsüne yer verilmiş, yaşadığı dönem içindeki politik olayların sanat hayatına olan etkisi irdelenmiştir. Bestecinin romantik, empresyonist, klasik, neoklasik akımlarla olan ilişkisi ve bu akımların müziğindeki yansıması incelenmiş, Meksika müziği başta olmak üzere yerel müziklerle, Avrupa sanat müziğini birleştirme çabası anlatılmıştır. Bu çabanın sonucu olarak, Meksika müzik dünyasında edindiği önemli yer de gözler önüne serilmiştir. Son olarak Gitar Sonatı III'ün genel özellikleri incelenmiş ve örneklerle analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the composers and movements that have influenced the Mexican composer, Manuel M. Ponce; Ponce's impact on the Mexican music scene; his friendship with Andrés Segovia, and an analysis of the Guitar Sonata III that was composed in consequence of this friendship. The study begins with Ponce's autobiography. This is followed by a discussion of the influences of the political events on his life of music. The composer's relation to the romantic, impressionistic, classical and neoclassical movements and the influences of these on the composer are analysed, and his effort to merge local, primarily Mexican music with European music is stated. As a result, his important place in the Mexican music world is emphasized. Finally, the general characteristics of the Guitar Sonata III will be analysed with related examples.