Kırsal turizm bölgelerinde festivallerin yerel halk üzerindeki sosyal etkileri: Beypazarı Festivaline yönelik bir araştırma
Social impacts of the festivals on the local community at rural tourism regions: Beypazarı case study
  1. Tez No: 331065
  2. Yazar: AYŞE NEVİN SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE OZAN AKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, kırsal bölgelerde yapılan festivallerin sosyal etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle kırsal turizm bölgeleri, festivaller ve festivallerin etkileri kuramsal olarak ele alınmıştır. Alanyazın taraması yapılarak soru formu geliştirilmiştir. Araştırma, zaman, maliyet ve erişilebilirlik kısıtları göz önünde bulundurularak Beypazarı ilçe sakinleriyle sınırlı tutulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda; festivalin algılanan sosyal etkileri ile yerel halkın festivalden memnun olması arasındaki ilişki ve başarı faktörleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda yerel halkın festivallerin sosyal etkilerini olumlu algılaması ve festivali desteklemesi için; aynı zamanda festivalleri başarılı kılmak için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the social impacts of festivals and determine the perceptions and attitudes of host resident stemming from festivals. For this purpose, a survey has been conducted into local people in Beypazarı. Due to time, cost and accessibility constraints, the study is limited to local people of Beypazarı. According to our results, the relationship and success factors between the perceived social impacts of festivals and the satisfaction of the local people from festivals have been examined. At the end of this research, the proposals such as supporting the festivals and positively perceiving the social impacts of it by local community as well as making the festivals in success have been developed.