Sosyal amaca yönelik pazarlama reklamlarının markaya yönelik tutum ve satınalma niyetine etkisi: Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarına yönelik bir uygulama
The effects of cause related marketing ad on the attitude towards the brand and purchase intention: An application on the academic staff of Anadolu University
  1. Tez No: 331064
  2. Yazar: AYLA TOPUZ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE CANAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Son dönemlerde, toplumsal ihtiyaçların giderek artması ve devletin bu ihtiyaçları tam olarak karsılamasının mümkün olmaması nedeniyle, kurumların sosyal sorunlara duyarlı davranarak sosyal sorumluluk sahibi olmalarının önemi artmaktadır. Ayrıca tüketicilerin ürünleri seçerken sosyal sorunlara duyarlı kurumları tercih etmeleri, pazarlama çabalarında da sosyal sorumluluk faaliyetlerinin bir zorunluluk haline gelmesine neden olmaktadır. Bu trend nedeniyle, kurumlar, ürünlerle sosyal bir sorunu iliskilendirerek hedef kitlelerine sosyal sorumluluk mesajları vermektedirler. Sosyal Amaca Yönelik Pazarlama (SAYP) bir kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetidir. SAYP kampanyalarında; tüketici kampanyalı bir ürünü satın aldığı zaman ödediği ücretin bir kısmı sosyal bir sorunun çözümüne bağıslanmaktadır. Bu arastırmayla, SAYP kampanyalarına dikkat çekilmesi ve farkındalık yaratılması önem tasımaktadır. SAYP reklamlarının tüketici üzerindeki etkisinin ortaya konularak is dünyasının SAYP kampanyalarına olan ilgisinin artacağı öngörülmektedir. Ayrıca, arastırma kurumsal sosyal sorumluluk çabalarına dikkat çekmek açısından da önemlidir. ?SAYP reklamı?, ?sosyal amaç çekiciliği?, ?sosyal amaç markalama? kavramları Türkçe literatürde ilk defa bu çalısmada kullanılmıstır. Arastırmada, ?Bireylerin Sosyal Amaca Yönelik Pazarlama Reklamlarına yönelik tutumlarını, Detaylandırma Olasılığı Modeli (ELM) bağlamında markaya yönelik tutum ve satınalma niyetine yönelik etkisinin, sosyal sorun ilginliğine bağlı olarak nasıl değisim gösterdiği? değerlendirilmistir ve Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarına yönelik uygulama yapılmıstır. Önce öğretim elemanlarının sosyal sorun ilginliği ölçülmüstür ve sosyal sorun ilginliği yüksek olanlar ve düsük olanlar olmak üzere iki gruba ayrılmıstır. Öğretim elemanlarına marka sorun uyumu düsük ve yüksek iki reklam gösterilmistir. Katılımcıların reklama yönelik tutumları, markaya yönelik tutumları ve satınalma niyetleri; SAYP reklamlarına yönelik tutumlarının arasındaki iliski ölçülmüstür. Sonuç olarak SAYP reklamlarının, katılımcıların markaya yönelik tutumlarını ve satınalma niyetlerini olumlu etkilediği ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as a result of the increase in the needs of society and the impossibility that governments have to meet all of those needs, individuals expect the corporations to be sensitive and show social responsible behaviors towards the social cause. Furthermore, consumers? prefering the corporate which are sensitive to the social cause while choosing the product causes the social responsibility activities to be necessity in marketing efforts. As a result of these trends, corporations give messages consisting of social responsibilitiy to their target audience by relating their product to a social cause. Cause related marketing (CRM) is a kind of corporate social responsibility. In CRM campaigns when the consumer purchases a product some amount of money they pay is donated to the cause. Drawing attention to CRM and raising awareness about CRM campaigns carry a lot of weight. It is expected that the concern of the world of business over CRM campaigns will grow when the effect of CRM ads on the customers has been exposed. Furthermore the research is important for drawing attention to the corporate social responsibility efforts.