Açık ve uzaktan öğrenmeye yönelik etkileşimli e-kitap değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi
Defining evaluation criteria for interactive e-books for open and distance learning
  1. Tez No: 331069
  2. Yazar: ARAS BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı açık ve uzaktan öğrenme sistemleri için etkileşimli e-kitap değerlendirme kriterlerinin belirlenmesidir. Araştırma, Delphi tekniği ve heuristic yaklaşımın veri toplamak ve analiz etmek için kullanıldığı karma model olarak desenlenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, toplam dört turda 30 panelistten oluşan bir Delphi uzman grubu aracılığıyla nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, toplam 20 etkileşimli e-kitap heuristic araştırma yaklaşımıyla incelenmiştir. Araştırmanın son aşamasında, Delphi tekniği ve heuristic yaklaşım bulguları bir araya getirilmiştir. Bu araştırmada ayrıca alanyazın taramasına dayanarak etkileşimli e-kitapların tanımı, özellikleri, avantajlı ve dezavantajlı durumları ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, açık ve uzaktan öğrenme sistemlerinde kullanılabilecek etkileşimli e-kitaplar için 4 tema altında, 14 boyut ve 37 kriter geliştirilmiştir. Son olarak, araştırmaya ilişkin bulgular tartışılmış ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify evaluation criteria for interactive e-books for open and distance learning systems. The study was designed as a mixed model in which Delphi technique and heuristic inquiry method were applied to obtain and analyze data. In the first stage of the study, both quantitative and qualitative data were collected through a four-round Delphi study with an expert panel consisting of 30 panelists. In the second stage of the study, a total of 20 interactive e-books were examined with heuristic inquiry methodology. The research findings of Delphi technique and heuristic inquiry method were integrated in the final process of this study. In this study, based on a literature review, definition, features, advantages and disadvantages of interactive e-books were also put forth for consideration. As a result of the study, 4 themes, 14 dimensions and 37 criteria were developed for interactive e-books in open and distance learning. In conclusion, the results as well as their implications were discussed and suggestions for future research were presented