Açık ve uzaktan öğrenmede etkileşim aracı olarak web 2.0 teknolojilerinin kullanımı: Kurumsal bir sosyal ağ sitesinin özelliklerinin belirlenmesi
The usage of web 2.0 technologies in open and distance learning as an interaction tool: Determination of the properties of a corporate social networking site
  1. Tez No: 304205
  2. Yazar: SEDA GÜRGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ÇEKEROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Uzaktan Eğitim kavramı günümüzden yaklaşık 100 yıl önce öğrenenlerin evde eğitim görmelerini sağlamak fikriyle ortaya çıkmıştır. Hayat boyu öğrenme kapsamında, öğrenenlerin zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde bir çok medya ve ortam desteği ile öğrenmelerini sağlayan uzaktan eğitim zamanın ve teknolojinin gelişimi doğrultusunda farklı araç ve yöntemler kullanmıştır. Mektupla (yazışarak) öğrenme ile başlayan Açık ve Uzaktan Eğitim uygulamalarında, günümüzde web teknolojileri aktif olarak kullanılmaktadır. Senkron ve asenkron şekilde öğrenmeye olanak sağlayan web teknolojileri, öğrenenlerin kurumla, öğreticilerle, içerikle, diğer öğrenenlerle ve arayüzle etkileşim kurabilmesine olanak sağlamaktadır.Etkileşim unsurunun eğitimdeki önemi göz önüne alındığında birçok farklı yolla etkileşime olanak sağlayan web 2.0 ortamları zamanla eğitsel amaçlarla formal ya da informal olarak kullanılmaya başlanmıştır.Çalışmada amaç; Açık ve Uzaktan eğitimde, etkileşim sağlayacak bir ortam olarak tasarlanacak bir sosyal ağ sitesinin sahip olması gereken özellikleri saptamaktır. Bu özellikler saptanırken Moore'un Etkileşimsel Uzaklık Kuramı göz önüne alınacaktır. Öncelikle, var olan etkileşim durumunu tespit etmek için, ülkemizde milyonlarca öğrenene açık ve uzaktan öğretim imkanı sunan Anadolu Üniversitesi'nin öğrenenleri için var olan e-öğrenme eğitim ortam ve materyallerinin kullanım sıklıkları ve amaçları belirlenmiştir. Daha sonra öğrenenlerin, kurum haricinde kullandıkları web 2.0 ortamlarını ve kullanım amaçları ile sıklıklarını tespit edilmiştir. Böylece kurum tarafından sağlanan ortamlardaki etkileşim ve öğrenenlerin kurum dışı sunulan ortamlardaki etkileşimleri göz önüne alınarak yeni oluşturulacak ortam için değerlendirmeler yapılmıştır.Çalışma Nicel Araştırma Yöntemi ile desenlenmiştir. Belirtilen amaçların gerçekleştirilebilmesi için Anadolu Üniversitesi'nde Açıköğretim ve uzaktan öğretim göre öğrenenlerinin fikirlerini alındığı bir anket tasarlanmıştır. Hazırlanan anketler hem e-öğrenme ortamlarını kullanan öğrenenler hem de yüz yüze eğitime katılan öğrenenlere uygulanmıştır.Gönüllü katılımcılardan oluşan örneklem 2464 öğrenenden oluşmuştur.Dünyada ve Türkiye'de uygulanan örneklerin incelenmesi, literatür taraması yapılması ve anket analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ile Anadolu Üniversitesi'nin Açık ve Uzaktan öğretim öğrenenlerinin kullanımına yönelik Web 2.0 ortamı olan sosyal ağ sitelerinin sahip olması gereken özellikler belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, ortam tasarlanırken dikkat edilmesi gereken özellikler ile ilgili öneri niteliğinde bir sunum gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Distance education concept emerged with the idea of home schooling about 100 years ago. Within the scope of lifelong learning, the distance education enabling learners to learn independent of time and place with the support of many media and environment has used different tools and methods in accordance with time and development of technology. In open and distance education applications starting learning with ?letter?, web Technologies are used actively. Web Technologies enabling learning synchronously and asynchronously, allows learners to interact with institution, teachers, content, other learners and interface.Given importance of an element of interactivity in education, Web 2.0 environments allowing interacting in many different ways, began to be used for educational purposes as formal or informal.The purpose of the study is to identify the required features of a social networking to be designed to provide an interactional environment. These features will be considered whereas Moore?s Transactional Distance Theory. First, in order to determine the existing situation ,the frequency of usage and purposes of the educational environments and materials of e-learning existing for Anadolu University,-which provides millions of learners with open and distance education in our country-, have been identified.Later,the environments and purpose of use with frequencies of learners? external usage of web 2.0 have been identified. In this way, interaction in the environments provided by the institution and non- institutionalized interactions compared and evaluated for the newly created environments.The study has been figured by quantitative research method. In order to attain the objectives, survey designed to get the ideas of learners in open and distance education in Anadolu University. Surveys applied to learners both using e-learning environments and participating face to face education.Sample consisted of 2464 voluntary participants.The required features of social networking sites having web 2.0 environments for Anadolu University?s open and distance education learners, determined by examining implications in Turkey and the World, scanning literature and evaluating results of survey analysis .At the end of the study ,a recommendatory presentation about the features to be considered when designing the environment has been made.