Mahmud Nedim Paşa'nın bürokraside gerçekleştirdiği büyük tenkihat: 7 Eylül 1871-31 Temmuz 1872
Mahmud Nedim Pasha's big austerity on bureaucracy: 7 September 1871-31 July 1872
- Tez No: 331186
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında Tanzimat Dönemi bürokratlarından ve Sultan Abdülaziz'in sadrazamlarından Mahmud Nedim Paşa'nın 1871-1872 yılları arasındaki birinci sadareti ve bürokraside gerçekleştirdiği büyük tenkihat faaliyeti incelenmiştir. Âli Paşa'nın 1871'de ölümü üzerine sadrazam olan Mahmud Nedim Paşa, Âli Paşa'nın ekibini tasfiye etmek amacıyla merkez ve taşra bürokrasisinde büyük bir operasyon yapmış ve bürokrasideki dengeleri tahrip etmiştir. Söz konusu büyük operasyon, Mahmud Nedim Paşa'yı diğer Tanzimat bürokratlarından ayırır iken; yönetim anlayışı ve idaresinde uyguladığı tenkihat,tensikat politikaları,sık sık memurların konumuyla oynaması, merkez ve taşra teşkilâtında yaptığı düzenlemeler ve bunların sonuçları araştırmanın esasını oluşturmuştur. Çalışmayla Tanzimat bürokratlarının büyük bir özenle gerçekleştirdikleri reformlara Mahmud Nedim Paşa'nın yaptığı tahribat açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first performed between 1871-1872 as grand vezir of Mahmud Nedim Pasha, one of Tanzimat Period's bureaucrats and grand vezirs of Sultan Abdulaziz, and large tenkihat in bureaucratic activity were analyzed. Mahmud Nedim Pasha, became grand vezir over death in 1871 of Âli Pasha, have made big operation in central and provincial bureaucracy in order to purge Âli Pasha's team and destroyed balances of bureaucracy. These great operation, Mahmud Nedim Pasha's management approach that seperates him from other Tanzimat bureaucrats, austerity and reorganization policies that were implemented by him, frequently change of officers, central and provincial regulations and consequences of them formed the basis of the research. With this thesis tried to answer question what Mahmud Nedim Pasha render reforms that were made with great care by Tanzimat bureaucrats.