Sosyal değişimin aracı olarak roman: 1872-1896
Novel as a tool of social change: 1872-1896
- Tez No: 331187
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL KEFELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
“Sosyal Değişimin Aracı Olarak Roman (1872-1896)”başlıklı çalışma ile Tanzimat Fermanı'nın ilanından sonra Türk toplumunun sosyal değişim sürecine dönemin yazarlarının romanlar aracılığıyla ne şekilde yön verdiğini tespit etmeyi amaçlanmıştır. Ahmet Midhat Efendi başta olmak üzere, bu dönemin yazarları Tanzimat sonrasında toplumda meydana gelen hızlı değişimi dikkatle takip etmiş; gözlemledikleri olumlu ve olumsuz yönleri, kaleme aldıkları romanlara yansıtmışlardır. 1872-1896 yılları arasında yayımlanmış romanlar incelendiğinde, dönemin toplum hayatına ilişkin pek çok gerçek ile karşılaşılır. Günümüzde hâlen tartışılmaya devam eden eski-yeni çatışmasının kökleri Tanzimat yıllarına uzanır. Roman yazarlarının, eserlerinde işledikleri konular ve yarattıkları kahramanlar ile toplumu bilinçlendirmeyi ve sosyal değişimi olumlu yönde şekillendirmeyi hedefledikleri açıkça görülen bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The study entitled“Novel as a Tool of Social Change (1872-1896)”aims to identify how, after the proclamation of The Tanzimat Edict, the novelists of the era shape the process of social change in Turkish society. The authors of this period, especially Ahmet Midhat Efendi, carefully observed the social change after the proclamation of The Tanzimat Edict and reflected all its positive and negative aspects in their novels. The analysis of novels published between 1872-1896 reveals that they reflect several aspects of social life of the period. The roots of the old-new controversy which still continues today, extends to The Tanzimat years. It is evident from the heroes and the choice of subject matter in their Works that the novelists aimed to increase social awareness and positively affect the process of social change.