Ratlarda mastektomi ve aksiller diseksiyon sonrası porcine dermal kollajen kullanımının seroma oluşumuna etkisinin incelenmesi
The effect of the use of porcine dermal collagen on formation of seroma after mastectomy and axillary dissection in rats
- Tez No: 331273
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOÇDOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
RATLARDA MASTEKTOMİ VE AKSİLLER DİSEKSİYON SONRASI PORCİNE DERMAL KOLLAJEN KULLANIMININ SEROMA OLUŞUMUNA ETKİSİNİN İNCELENMESİGiriş ve Amaç: Seroma doku diseksiyonu ya da doku eksizyonu ile oluşan ölü boşluğa lenfovasküler sıvı kaçağı sonucu ortaya çıkar. Meme kanseri cerrahisi sonrası en sık görülen komplikasyondur. Yara yeri enfeksiyonu, hospitalizasyonda uzama, kanser tedavisinde gecikme gibi çok sayıda soruna yol açabilmektedir. Seroma oluşum mekanizması ve önlenmesi konusunda kesin görüş birliği henüz sağlanamamıştır.Kollajen bir çok gelişmiş canlıda ekstraselüler matriksin ortak komponentidir. Yara iyileşmesinin farklı aşamalarında farklı komponentleri ön plana geçmektedir.Porcine dermal kollajen aselüler domuz matriksinden üretilen, yapısal olarak insan dermisi ile benzerlik gösteren nonallerjik, nontoksik, yabancı doku reaksiyonu oluşturmayan bir malzemedir.Bu çalışmada porcine dermal kollajenin 3 boyutlu yapısı, normal insan doku bileşeni olması, inert özelliği ve adezyonu arttırıcı özellikleri nedeniyle seromayı önlemeye yönelik etkinliğini araştırılmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE USE OF PORCİNE DERMAL COLLAGEN ON FORMATİON OF SEROMA AFTER MASTECTOMY AND AXİLLARY DİSSECTİON İN RATSIntroduction and Purpose: Seroma occurs as a result of collecting lymphovascular liquid into the dead space forming after tissue excision or dissection. It is the most common complication after breast cancer surgery. It can cause many problems such as wound infection, delay of cancer treatment and increase of hospitalization time. There is no consensus on the mechanism of Seroma pathogenesis and its prevention.Collagen is the common component of extracellular matrix in many developed species. Different components of extracellular matrix come into prominence in different stages of wound healing.Porcine Dermal Collagen is a non-allergic, nontoxic material that does not cause foreign body tissue reaction. It is structurally similar to human dermis and produced from acellular pig matrix.In this study, we aimed to investigate the efficiency of Porcine Dermal Collagen on preventing Seroma, owing to its charasteristics such as 3-dimensional structure, being a component of normal human tissue and being inert and increasing adhesion.