Steatotik karaciğerli ratlarda %70 hepatektomi öncesi verilen granülosit koloni stimüle edici faktörün karaciğer rejenerasyonuna olan etkisi
To investigate the effect of granulocyte colony stimulating factor (G-CSF) given before 70% hepatectomy on liver regeneration in rats with steatotic liver
  1. Tez No: 331272
  2. Yazar: SADIK EMRE DİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ASTARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
1.ÖZETAmaçSteatotik karaciğerli ratlarda %70 hepatektomi öncesi verilen granülosit koloni stimüle edici faktörün (G-CSF) karaciğer rejenerasyonuna olan etkisini araştırmakGereç ve YöntemBu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Labaratuvarı'nda yapıldı. Çalışmada, ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen, erkek Wistar-Albino ratlar kullanıldı. Ratlarda karaciğer yağlanması oluşturmak için Lieber ve Carli tarafından tanımlanan karaciğer yağlandırma modeli kullanıldı.Ratlarda yeterli steatohepatit oluştuğunun kanıtlanması için çalışmanın başlamasından önce pilot çalışma olarak 8 hafta boyunca 3 rat %70 yağlı diyet ile beslenerek karaciğer biyopsisi alındı. Bu ratlarda patolojik olarak karaciğerde steatohepatit derecesinin 2 ve üzerinde olduğu saptanarak steatohepatit modelinin yeterli şekilde uygulanmış olduğu görüldü.Çalışmada 3 grup oluşturuldu.Grup 1: Steatohepatit derece 2 ve üzerinde üzerinde karaciğer yağlanması oluşturulan 7 rata, %70 hepatektomi yapılmasından önceki 5 gün boyunca 50 mcg (5MU) dozunda G-CSF (Neupogen®, Roche, Amgen, Zug, Switzerland) %5 dextroz ile karıştırılarak subkutan olarak uygulandı.Grup 2: Steatohepatit derece 2 ve üzerinde karaciğer yağlanması oluşturulan 7 rata, %70 hepatektomi yapılmasından önceki 5 gün boyunca 1dzm %5 dextroz solüsyonu subkutan olarak verildi.Grup 3: Steatohepatit yapılmayan 7 rata 5 gün boyunca 1dzm subkutan %5 dextroz solüsyonu uygulandı.Grup 1ve 2'deki ratlardan %70 hepatektomi yapılmasından hemen önce ve Grup 3'teki ratlardan ise %5 dextroz solüsyonu uygulanmasının 5. gününde biyokimya ölçümleri için kuyruk veninden kan alındı.Grup 1 ve 2'deki ratlara %70 hepatektomi sonrası 5. gün total hepatektomi uygulanarak karaciğer dokusu rejenerasyonun değerlendirilmesi için patolojik incelemeye gönderildi. İntrakardiyak olarak kan alındıktan sonra biyokimya ölçümleri için biyokimya laboratuvarına gönderildi. Karaciğer rejenerasyonunu göstermek için patoloji laboratuarında Kİ-67 indeksine bakıldı.İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanıldı.BULGULARKaraciğer yağlanması olup G-CSF verilen grupta karaciğer rejenerasyonu anlamlı olarak daha fazladır (p= 0,002). G-CSF verilmeyen grupta postoperatif 5.günde ast,alp ve direk bilirubin değerleri anlamlı olarak artmıştır. G-CSF verilen yağlı karaciğer grubunda ast, alt, alp ve total bilirubin değerleri anlamlı olarak artmıştır. Makroveziküler ve mikroveziküler yağlanma oranı arttıkça Kİ-67 indeksi azalmaktadır.SONUÇG-CSF steotatik karaciğerli ratlarda rejenerasyonu arttırmaktadır. Karaciğer yağlanması rejenerasyonu baskılamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAimTo investigate the effect of granulocyte colony stimulating factor (G-CSF) given before 70% hepatectomy on liver regeneration in rats with steatotic liverMaterial-MethodThis study was performed in Laboratuary of Experimental Animals in Dokuz Eylül University School of Medicine. In the study, male Wistar-Albino rats at the average weight of 200-250 gr were used. The liver fattening model described by Lieber and Carli was used to generate liver fattening in rats.As a preliminary study, 3 rats were fed 70% fat rich diet during 8 weeks and then liver biopsy was performed to prove that the rats had sufficient level steatohepatitis. After we detected pathologically that the grades of steatohepatitis were 2 or higher in all 3 rats, we decided that the steatohepatitis model was performed succesfully.Three groups were chosen in the study:Group 1: G-CSF (Neupogen®, Roche, Amgen, Zug, Switzerland) at the dose 50 mcg (5MU) mixed with 5% dextrose was injected subcutaneously for 5 days before the 70% hepatotectomy to 7 rats which had grade 2 or higher steatohepatitis.Group 2: 5% dextrose solution at the dose 1 dzm was injected subcutaneously for 5 days before the 70% hepatotectomy to 7 rats which had grade 2 or higher steatohepatitis.Group 3: 5% dextrose solution at the dose 1 dzm was injected subcutaneously for 5 days to 7 rats which had no steatohepatitis.For biochemical evaluation, blood was taken from the tail vein just before the 70% hepatotectomy in group 1 and 2 and on fifth day of injection of 5% dextrose solution in group 3.In group 1 and 2, total hepatectomy was performed on the fifth day after the 70% hepatectomy and liver tissue was sent for pathological investigation of liver regeneration. Intracardiac blood was taken for biochemical investigation. Ki-67 proliferation index was evaluated pathologically to show liver regeneration.SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programe was used for statistical analysis.ResultsIn group 1, liver regeneration was statistically higher (p= 0,002). In the group which did not receive G-CSF, the levels of AST, ALP and direct bilirubine were statistically higher on postoperative fifth day. In Group 1, the levels of AST, ALT, ALP and total bilirubine were statistically higher. The increase of macro and microvesicular steatosis reduces the Ki-67 proliferation index.ConclusionG-CSF stimulates liver regeneration in rats with steatotic liver. The steatosis supresses the liver regeneration.