AC Manyetik alanın sıçanlarda biyomekanik ve hematolojik parametrelere etkisinin araştırılması
Effects of AC magnetic fields on biomechanical and hematologic parameters in the rat.
  1. Tez No: 33134
  2. Yazar: AYŞE DEMİRKAZIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 50 Gauss' luk değişken manyetik alanda kronikleştirilmiş sıçanların kaslarında ve kanlarında oluşan biyoelektrik, biyomekanik ve hematolojik değişiklikler in vitro olarak araştırıldı. Çalışmada 30 adet deney, 10 adet kontrol grubuna ait olmak üzere toplam 40 adet Wistar türü sıçan kullanıldı. Deney grubunu oluşturan sıçanlar, günde oniki saat olmak üzere toplam 10 hafta manyetik alana maruz bırakıldı. Deney preparatı olarak sıçanlardan çıkarılan diyafragma kas preparatları ve kanları kullanıldı. Mikroelektrod kayıt yöntemi ile, manyetik alanın iskelet kasını depolarize ettiği, kas aksiyon potansiyelinin genliğini düşürdüğü tespit edildi. İzole organ banyosunda kuvvet çevireci ile yapılan ölçümlerde manyetik alanın kas kasılma kuvvetlerini anlamlı düzeyde değiştirmediği görüldü. Değişken manyetik alan plazma elektrolitlerinin (Na+, K+ ve Ca2+) konsantrasyonlarında değişikliğe yol açmamıştır. Değişken manyetik alan eritrosit sayısını arttırırken, hemoglobin, hematokrit, lökosit ve lenfosit üzerine anlamlı düzeyde etki yapmamıştır. Haftalık ağırlık ölçümlerinde değişken manyetik alanın ikinci haftadan itibaren ağırlık kazançlarında etkili olduğunu, yani kilo alımını inhibe ettiği saptanmıştır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to clarify the effects of chronically applied (10 weeks) alternative magnetic field with on intensity of 50 Gauss on bioelectrical properties and biomechanical responses of the isolated rat diaphragm and hematologic parameters of the rat blood. x Bioelectrical, biomechanical and hematological measurements were performed on 3 groups of rats {20 rats in the magnetic field exposed group, 10 rats in sham group placed in selonoid and not exposed to magnetic field, 10 rats in their normal cages. Magnetic field was shown to significantly decrease the resting membrane potential and amplitude of muscle action potential, but did not affect the intensity of muscle twitch. Magnetic field had no significant effects on hematologic parameters, with the exception of an increase in the number of erythrocytes. Alternative magnetic field behaved as a non-specific stressor so that it was shown to decrease the mean body weight significantly. 40