Kayseri Doğumevi Hastanesine başvuran gebelerin doğum öncesi bakım alma durumunun doğum tercihine ve yaşam kalitesine etkisi
Antenatal care status and effect to delivery mode preference and life quality of pregnant attended to Kayseri Maternity Hospital
  1. Tez No: 331349
  2. Yazar: EMİNE AKSÜT AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma gebelerin doğum öncesi bakım alma durumunun tespit edilmesi, bakım alama durumlarının doğum tercihi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır.Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi Doğum Kliniği'ne başvuran ve yatmakta olan 2125 gebe kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri gebelerin sosyo-demografik özelliklerin sorgulandığı gebe değerlendirme anketi ve WHOOQL_BREF yaşam kalitesi ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 20.0 paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü ANOVA, bağımsız gruplarda t testi uygulanmıştır. p< 0.05 değerleri anlamlı kabul edilmiştir.Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 26.3±5.6 yıl ve çoğunun %61.6 ile 19-30 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Araştırmada yer alan gebelerin çoğunun %89.3' ünün ev hanımı oldukları belirlenmiştir. Gebelerin tamamına yakının %95.4 sosyal güvencesinin olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada gebelerin tamamına yakını (%99.6'sı) doğum öncesi bakım almıştır. Doğum öncesi bakım hizmeti alan gebelerin %63' ü devlet hastanesinden ,% 32.4 `ü özel hastaneden % 25.2'si aile hekiminden ,%2.9 `u ise üniversite hastanesinden almış bulunmaktadır. Gebelerin %58,5 `i normal doğum ve %35'inin sezaryen ile doğum yaptığı belirlenmiştir. Karar vermeyen gebelerin oranı ise %6,5'tir.Doğum öncesi bakım hizmetlerinin planlanması ve sunumunda gebelerin yaşam kalitesini etkileyen faktörlerinin göz önünde bulundurulması ile anne ve bebek sağlığının gelişimine katkı oluşturabilir.Anahtar kelimeler ; Doğum öncesi bakım, doğum tercihi, yaşam kalitesi, gebelik
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the pregnants status of taking prenatal care and the prenatal care?s effect on birth choise and quality of life.The universe of this descriptive study consisted from 2125 pregnant women who were applied and hospitalized in Kayseri Education and Research Hospital Maternity Clinic. The data of research were collected by pregnant assesment survey which asks pregnants? socio-demographic attributes and WHOOQL_BREF quality of life scale. Data analysis was performed using the SPSS package program 20.0 One-way ANOVA was used on analysis of the data, t test was used on independent groups.