Bronşial astma krizinde immünoglobulin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum immunoglobulin levels in acute asthmatic crisis
  1. Tez No: 33139
  2. Yazar: GÜNEŞ GÜL KURT (AĞDEMİR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Astım; nefes darlığı ve hırıltılı solunum ile belirlenen nöbetler seklinde ortaya çıkan, temelde hava yolu obstrliksiyonu nedeni ile gelişen bir klinik tablodur. Çalışmamızda 21 sağlıklı kontrol (9 kadın, 12 erkek: yas ortalaması 35.61) ile 24 astımlı hastada (10 kadın, 14 erkek : yas ortalaması 41.16) akut kriz dönemde ELISA metoduyla total immlinoglobulin-E düzeyleri ölcUldll. Ayrıca 24 ? hastada immUnoglobulin-G, immUnoglobulin-A, immllnoglobulin-M radial immUnodiffUzyon metodu ile ÖlcUldll.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Asthma Bronchiale is an atopic disease characterized by attacks of dyspnea and wheezing. In this particular study, serum IgE levels were studied by ELISA in 24 patients with asthma bronchiale (10 female, 14 male; mean age: 41.16) during acute attack and 21 healthy controls (9 female, 12 male; mean age: 35.61 ).