Plasmodium vivax sıtmalı hastalarda HLA-ABC antijenlerinin dağılımı
Class-I HLA antigens in patients with plasmodium vivax malaria
  1. Tez No: 33140
  2. Yazar: TÜLİN HERGÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
PLASMODIUM VIVAX SITMALI HASTALARDA HLA-ABC ANTİJENLERİNİN İNCELENMESİ. ÖZET Plasmodium vivax sıtması, Çukurova'nın hala önemli bir sağlık sorununu oluşturmaktadır. HLA antijenlerinin, bir çok hastalığın patogeneziyle ilişkisinin olduğu bilinmektedir. Özel HLA molekülleri, etiyolojik ajanların infeksiyöz antijen reseptörleri olarak davranabilmektedirler. Bu çalışmada, Plasmodium vivax sıtmalı 43 kişide (22 kadın, 21 erkek; yaş orf. 33.74) ve hiç sıtma geçirmemiş 70 sağlıklı kişide (29 kadın; 41 erkek; yaş ort: 33.85), Klas-I HLA antijenleri(HLA-ABC),Terasaki'nintanımladığıMicrodroplet Lenfosit Sitotoksisite yöntemi kullanılarak incelendi. Fisher'in Exact Testine göre; HLA-B8 frekansı hasta grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
CLASS-I HLA ANTIGENS IN PATIENTS WITH PLASMODIUM V/VAX MALARIA SUMMARY Plasmodium vivax malaria still exists as a healthy problem in Southern part of Turkey. HLA-disease associations have been important in the pathogenesis of several diseases. Particular HLA molecules may act as receptors for etiologic agents such as infectious antigens. In this particular study Class-I HLA antigens (HLA-ABC) were studied in 43 patients with Plasmodium vivax malaria (22 female, 21 male;mean age:33.74) and 70 healthy controls with no known history of previous malaria infection (29 female, 41 male; mean age:33.85). Class-I HLA antigens were tested by using microdroplet lymphocytotoxicity method for described by Terasaki. According to Fisher's exact test; HLA-B8 frequency in the patient group was found to be significantly lower in the patient amongs than that of the control group (p0.05). Frequencies of HLA A9-B5, HLA A2-B5 and HLA A2-A9, HLA-A2-A9-B5 combinations were higher in te P.