Ferdi ve takım sporcularının yaşam kalitesinin psikolojik performans üzerindeki etkisi
The effect of the quality of life on psychological performance in individual and team athletes
- Tez No: 331404
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, ferdi ve takım sporcularının, Yaşam Kalitesi (YK)?nin, Psikolojik Performans (PP) düzeyleri üzerindeki etkilerinin tespit edilmesidir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 746 gönüllüye üç ayrı bölümden oluşan anket formu uygulandı. Anket formunda, sporcuların sosyo-demografik özelliklerini sorgulamak için 20 soru, Yaşam Kalitesini değerlendirmek için WHOQOL-BREF-TR ve sporcunun zihinsel beceri profilini ortaya çıkarmak için Psikolojik Performans Envanteri yer aldı. Araştırmaya katılan sporcuların %69.4?ü erkek, %30.6?sı kadın, %33.5?i 22-23 yaşlarında ve %65.6?i üniversite öğrencilerinden oluşmuştur. 389 Takım sporcusunun %23.4?ü basketbol, %49.1?i futbol, %19.3?ü hentbol ve %8.2?si voleybol; 357 ferdi sporcunun %38.9?u atletizm, %17.6?sı taekwondo, %23.8?i kayak ve %19.6?sı yüzme branşında yer almaktadır. Yapmış oldukları spor dalına göre sporcular, FS grubu ve TS grubu olarak belirlenmiştir. Ferdi ve Takım sporcuları, sosyo-demografik özellikler, YK ve PP açısından karşılaştırıldı. Sporcu grupların ölçekler sonucunda elde ettikleri ortalamalar arası farkların belirlenmesinde, betimsel istatistik teknikleri kullanıldı. Sporcu gruplardan elde edilen puanların birbirlerinden anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi yapıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Spearman Korelasyonu uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine effects the Qualıty of Life (QOL) on Psychological Performance (PP) in individual and team athletes. 746 volunteers who agreed to participate in the study questionnaire, consisting of three distinct parts, applied. The survey form, 20 questions to inquire about socio-demographic characteristics of athletes, to evaluate WHOQOL-BREF-TR and Psychological Performance Inventory to uncover the mental skills of athletes took part in profile. Athletes participating in the study 69.4% male, 30.6% female, 33.5% 22-23 years of age and 65.6% included university students. 389 team athletes (TA) 23.4% basketball, 49.1% football, 19.3% handballand 8.2% volleyball; 357 individual athletes (IA), 38.9% athletism, 17.6% taekwondo, 23.8% ski and 19.6% swimming events. They are made by branches of sports athletes, identified as IA group and the TAgroup. Individual and team athletes, socio-demographic characteristics, QOL and PP were compared. As a resultof the determination of the differences between means obtained from groups of athletes scales, descriptive statistical techniques were used. The scores obtained from groups of athletes from each other in order to determine whether the differences in a meaningful way Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test was performed. Spearman Rank Correlation was performed to test the relationship between the variables.