Kedi granüloza hücre kültüründe, FSH ve LH hormonlarının steroidojenik aktivite üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of FSH and LH on steroidogenic activity in cat granulosa cells
- Tez No: 331475
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, kedi granüloza hücre kültüründe, 22(R)-hidroksikolesterol (22R-HC), folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinleştirici hormon (LH)`un progesteron ve östradiol sentezi üzerine etkileri araştırıldı.Çalışmada toplam 18 adet dişi kedi kullanıldı. Kediler altışarlı 3 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki kedilerden elde edilen granuloza hücreleri, bazal progesteron ve östradiol düzeylerinin belirlenmesi ile kolesterolün (10 ng/ml) progesteron ve östradiol sentezi üzerine etkisinin incelenmesinde kullanıldı. İkinci gruptaki kediler, FSH (10 ve 100 ng/ml) ile FSH ve kolesterolün (10 ng/ml) kombine kullanımının; üçüncü gruptaki kediler ise, LH (10 ve 100 ng/ml) ile LH ve kolesterolün kombine uygulanmasının bazal progesteron ve östradiol sentezi üzerine etkisinin incelenmesinde kullanıldı.PMSG hormon uygulamasını takiben 5. günde kedilerden ovariohisterektomi operasyonu ile ovaryumlar alınarak steril şartlar altında laboratuara getirildi. Laminar flow içerisinde foliküller ikiye ayrılıp, granüloza hücreleri folikül duvarından toplandıktan sonra % 5 fetal calf serum (FCS) ile kaplanmış 24 kuyucuklu pleytte 5 gün süre ile inkübe edildi. Kültür mediumu olarak, 10-7M androstenedione, % 0.1 ITS ve % 0.1 bovine serum albumin içeren Dulbecco's Modified Eagle's mediumu (DMEM) / HAM F-12 kullanıldı. Kültürün 1. ve 3. günlerinde hücrelere 22R-HC (10 ng/ml), FSH (10 ve 100 ng/ml), LH (10 ve 100 ng/ml), FSH (10 ng/ml) + LH (10 ng/ml), 22R-HC (10 ng/ml) + FSH (10 ve 100 ng/ml), 22R-HC (10 ng/ml) + LH (10 ve 100 ng/ml), 22R-HC (10 ng/ml) + FSH (10 ng/ml) + LH (10 ng/ml) uygulamaları yapıldı. Üçüncü ve beşinci günlerde ise uygulamaların yapıldığı kuyucuklardaki mediumlar toplanarak, hücrelerin sentezledikleri progesteron ve östradiol düzeyleri ölçüldü.Kolesterolün uygulandığı gruplarda, progesteron sentezinde kültürün 3. ve 5. günlerinde, östradiol sentezinde ise sadece kültürün 5. gününde önemli bir artış gözlendi (p0.05). Östradiol miktarında ise sadece LH`ın yüksek doz (100 ng/ml) uygulandığı gruplarda kültürün 5.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to examine the effects of 22R-hydroxycholesterol (22R-HC), Follicle stimulating hormone (FSH) and Luteinizing hormone (LH) on oestradiol and progesterone production by cat granulosa cells.In this project, 18 female cats were used. The cats were assigned into three groups each having six animals. The first group was used to determine basal level of the progesterone and oestradiol, and in addition to the investigation of cholesterol (10 ng/ml) effects on basal level of the steroid synthesis. The second group was used to determine effect of FSH (10 ve 100 ng/ml) and FSH plus cholesterol (10 ng/ml) on basal level of the steroid synthesis. The remaining group was used for investigation effect of LH (10 ve 100 ng/ml) and LH plus cholesterol (10 ng/ml) on basal level of the progesterone and oestradiol in granulosa cells.The ovaries are transfered to the laboratory under sterile conditions after collected by laparotomy operation on day 5 following PMSG injection. The follicles were bisected in the laminar flow. Granulosa cells from follicles were collected and cultured for up to 5 days in 24 well plates coated with 5% fetal calf serum (FCS) in Dulbecco?s Modified Eagle?s Medium (DMEM) / HAM F-12 : supplemented with 10-7M androstenedione, 0.1 % ITS and 0.1 % bovine serum albumin. The cells were treated with 22R-HC (10 ng/ml), FSH (10 ve 100 ng/ml), LH (10 ve 100 ng/ml), FSH (10 ng/ml) + LH (10 ng/ml), 22R-HC (10 ng/ml) + FSH (10 ve 100 ng/ml), 22R-HC (10 ng/ml) + LH (10 ve 100 ng/ml), 22R-HC (10 ng/ml) + FSH (10 ng/ml) + LH (10 ng/ml) on first and third day.