Eğitilebilir zihinsel engelli bireylerde bazı fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi (Kırıkkale ili örneği)
Identification of certain physical fitness parameters of persons with educable intellectual disabilities (Kırıkkale case)
- Tez No: 331474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Zihinsel engelli bireylerde bazı fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, Kırıkkale İli'nde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine devam eden 13-17 yaş Eğitilebilir Zihinsel Engelli kız ve erkeklerden oluşan araştırma grubuna uygulanan Brockport Fiziksel Uygunluk Test bataryasından alınan 9 fiziksel uygunluk (skinfold (triceps+calf), 20 m mekik, dominant el kavrama, otur-eriş, modifiye mekik, bükülü kol asılma, omuz germe, göğüs pres ve gövde kaldırma) testi uygulanmış ve sonuçlar literatürle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın örneklemini, Kırıkkale İli'nde bulunan 4 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde kayıtlı ve eğitimine devam eden Hafif Zihinsel engele (50-70 IQ) sahip 13-17 yaş aralığında, 21 kız (Xyaş=14,23±1,37 yıl; XVKİ= 19,73±4,88 kg/m2) ve 33 erkek (Xyaş=14,54±1,48 yıl; XVKİ= 22,32±4,91 kg/m2) olmak üzere, toplam 54 kişiden oluşan Eğitilebilir Zihinsel Engelli bireyler oluşturmuştur. Araştırma evreninin % 72,97'sine ulaşılmıştır. Araştırma grubunun fiziksel uygunluk yetilerine ait verilerin cinsiyet farklılığına, İlişkisiz Örneklemler için T-testi, omuz germe yetisinin cinsiyetlere göre farklılığı için Kay-kare testi uygulanmıştır. Fiziksel uygunluk yetilerinin birbirleriyle ilişkilerini belirlemek amacıyla Regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify certain physical fitness parameters of persons with Intellectual Disabilities (ID) in Kırıkkale. Research group consist of 13-17 years-old persons with ID from Private Education and Rehabilitation Centers in Kırıkkale. Nine tests (Skinfold measure, 20 m shutle run, dominant hand grip strength, sit&reach, modified curl-up, flexed arm hang, shoulder stretch, bench press and body rise) which were derived from Brockport Physical Fitness Test Battery was used to measure certain physical fitness parameters of the sample group. The result of this measures were compared with the previous studies? results.Total number of 54 (72,97% of the universe) mild ID person from four Private Education and Rehabilitation Centers participated in this study. Twentyone of this sample group were girls with mild disabilities (50-70 IQ and Xage=14,23±1,37 yıl; XBMI= 19,73±4,88 kg/m2) and 33 were boys with mild disabilities (50-70 IQ and Xage=14,54±1,48 year; XBMI= 22,32±4,91 kg/m2). For Data analising an Independent Sample T-Test was used to compare the Pyhsical Fitness parameters in terms of gender, and Chi-Square test was used to compare Shoulder Stretch values in terms of gender. In order to find out the relationship between Pyhsical Fitness levels a Regression analyze was used. SPSS 17.0 version with the 0,05 probility was used to analyze the data. As a result it was found that physical level of girls increases with age, and also found that highest physical fitness level for boys reaches at the age 14. Besides, results showed similarities between girls and boys physical fitness levels.