Mesane ağrı sendromunda hyaluronik asit tedavisinin etkinliği var mı?
Is hyaluronic acid treatment efficient on bladder pain syndrome ?
  1. Tez No: 331487
  2. Yazar: FETULLAH GEVHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DEMİRKESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ:Hyaluronik asit(HA) bir GAG komponentidir ve interstisyel sistit tedavisinde tedavi seçeneği olarak ilk Morales ve ark. tarafından bildirilmiştir.Bu çalışmada kliniğimizdeki mesane ağrı sendromu(MAS) tanılı hastalarda HA tedavisinin etkinliğini araştırdık.YÖNTEM:2007-2011 yılları arasında 23 MAS tanılı hastanın tedavi öncesi ve sonrasındaki semptomlarının derecesi,sistoskopi ve patoloji bulguları prospektif olarak değerlendirildi.Tüm hastalar daha önceden medikal tedavi ve diet önerileri almış olup,hastalar bu tedavilerden fayda görmemiş kişlerden seçildi.Sorgulamada O'Leary Sant İnterstisyel sistit semptom(ICSI) ve problem indeksi(ICPI) skalası ile Pelvik ağrı ve Urgency/Frequency hasta Semptom skalası(PUFSS) kullanıldı.HA 6 hafta boyunca haftalık olarak uygulandı.Her seferinde steril idrar koşullarında 40mg HA izotonikle dilüe edilerek 50ml'lik solüsyon şeklinde intravezikal olarak verildi.Altı haftalık uygulama sonrası bulgular değerlendirildi.BULGULAR:İki hasta 2 uygulama sonrası tedaviyi bıraktı ve çalışmaya 21 hasta alındı.Hastaların ortalama yaşı 48(33-78) idi.Yirmi hastaya sistoskopi yapıldı.Bunlardan 8 tanesinde trigon'da nonspesifik değişiklikler saptanırken 12 tanesinde patolojiye rastlanılmadı.Sistoskopi yapılan hastaların 9'unda şüpheli alanlardan biopsi alındı.Bunların 6'sınde`'yüzey epitelinde kısmen dökülme,kr.aktif sistit,mononükleer hücre infiltrasyonu''saptandı.Üç hastada ise özellik belirlenemedi.Tedavi öncesi ve sonrası ICSI/ICPI ve PUFSS sorgulama formları doldurulan 21 hastanın ICSI skoru işlem öncesi ortalama 15.6(12-20),işlem sonrası 9.2(1-18) saptanırken (p
Özet (Çeviri)
PURPOSE:Hyaluronic acid(HA) is a component of the glycosaminoglycan layer.İt is first identifead as a therapotic option for interstitisial cystitis(IC) by Morales et al.İn this study our aim was to evaluate the efficiency of hyaluronic acid on IC patientsMETHODS:We evaluated 23 patients with IC whom adminstered to our clinic betwen 2007 and 2011.Pre/post treatment symptom scores,cystoscopy and pahology findings were evaluated prospectively.Patients included to the study did not have a benefit from life behaviour changes and diet advices.O?Leary-Sant IC Symptom Index(ICSI) and Problem Index(ICPI) and pain,urgency,frequency symptom scale(PUFS) is used as questioning forms.HA acid is aplied intravesically for 6 weeks.Under stheril urine conditions 40mg HA was diluated with 50cc isotonic and was applied intravesically.After 6 weeks instilation, findings were evaluated.RESULTS:Two patient left the study and 21 patients were enrolled.Mean age was 48(33-78).Of 20 patients who had cystoscopy 8 had non spesific findings at the trigon area,12 had no pathological findings.From 9 patients biopsy was taken from suspicious ares.Of these 6 had`? loss of mucous layer,chronic active cystitis,mononuclear cell infiltration??.Three had no findings.Pre/post treatment ICSI scores were 15.6(12-20) and 9.2(1-18) respectively(p