İnsan granuloza hücreli tümörlerde mTOR protein ekspresyonunun histolojik ve klinik tümör agresivitesi belirteçleri ile olan ilişkisi
The relationship between mTOR protein expression and histological and clinical parameters of tumor agression in human granulosa cell tumors
- Tez No: 331488
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ARVAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Granüloza hücreli over tümörlerinde mTOR proteininin oynadığı rolü belirlemek.YÖNTEM VE GEREÇ: İ.Ü. C.T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum AD, Jinekolojik Onkoloji BD'da 1999-2011 yılları arasında ?granüloza hücreli over tümörü? tanısı alan hastalara ait kayıtlar ve patoloji kesitleri geriye dönük olarak değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak mTOR ve fosfo-mTOR ekspresyonu araştırılarak, boyanma yüzde ve şiddet bakımından değerlendirildi.BULGULAR: Toplam 20 hastaya ait kayıtlar ve patolojik örnekler incelendi. Yaş ortalaması 46.05±11.5 idi. Hastaların 11'i (%55) evre 1a, 5'i (%25) evre 1c, 1'i (%5) evre 3b, 3'ü (%15) evre 3c idi. Hastaların tümünde granüloza hücreli tümörün ?erişkin tip? olduğu gözlendi. Ortalama tümör boyutu 92±50 mm idi. Hastaların 7'sinde (%35) nekroz bulunduğu saptandı. Mitoz sayısı hastaların 7'sinde 1-4 arasında, 8'inde 4-8 arasında, 3'ünde ise 8'den fazla olarak saptandı. Nükleer atipi 1 (%5) hastada gözlenmezken, 8 (%40) hastada hafif atipi, 5 (%25) hastada orta derecede atipi, 2 (%10) hastada ağır atipi olduğu belirlendi.Hastaların 2'sinde (%10) mTOR için boyanma izlenmezken, 3'ünde (%15) hafif derecede boyanma, 8'inde (%40) orta derecede boyanma, 6'sında (%30) kuvvetli derecede boyanma, 1'inde (%5) çok kuvvetli derecede boyanma olduğu belirlendi. Ortalama mTOR boyanma yüzdesi 59±41 olarak saptandı.Hastaların 18'inde (%90) p-mTOR için boyanma olmadığı, 1'inde (%5) %5 boyanma olduğu, 1'inde (%5) ise %100 boyanma olduğu gözlendi. Boyanma görülen her iki hastada da boyanmanın niteliği çok kuvvetli olarak gözlendi.SONUÇ: Granüloza hücreli over tümöründe hastaların %90'ında çeşitli düzeylerde mTOR ekspresyonu izlenirken, p-mTOR ekspresyonu hastaların yalnızca %10'unda izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the role of mTOR protein in granulosa cell ovarian tumors.Materials and methods: A retrospective evaluation of the medical records and pathological sections of patients with granulosa cell ovarian tumor who were operated in I.U. Cerrahpasa School Of Medicine Obstetrics and Gynecology, Division of Gynecologic Oncology between 1999 and 2011. mTOR and p-mTOR expression was immunohistochemicaly investigated and slides were interpreted for staining ratio and density.Results: A total of twenty patients? medical records and pathological sections were evaluated. Mean age was 46.05±11.5. Eleven (55%) women had stage 1a, 5 (25%) women had stage 1c, 1 (5%) woman had stage 3b, 3 (15%) women had stage 3c disease. All women had ?adult type? granulosa cell tumor. Mean tumor size was 92±50 mm. Seven (35%) samples had necrosis. Number of mitosis was 1-4 in seven, 4-8 in eight, >8 in three samples. Nuclear atypia was not detected in 1(5%) sample, and mild, moderate and severe atypia was seen in 8 (40%), 5 (25%), and 2 (10%) samples, respectively. mTOR staining was not detected in two patients. Mild, moderate, dense and very dense staining was observed in three (15%), eight (40%), six (30%) and one (5%) samples, respectively. Mean mTOR staining ratio was 59±41. P-mTOR staining was not observed in 18 patients. One (5%) patient had 5% staining, one (5%) patient had 100% staining for p-mTOR. Both of the latter patients had ?very dense? staining.Conclusion: mTOR expression is observed in various degrees in 90%, and p-mTOR expression is observed in only 10% of the patients with granulosa cell ovarian tumor.