Subakromial ağrı sendromunda farklı açılarda yapılan ilerleyici rotator kılıf egzersizlerinin ağrı, fonksiyon ve akromiohumeral mesafeye etkisi
Effects of progressive rotator cuff exercises performed at varying shoulder abduction angles on pain, function and acromiohumeral distance in patients with subacromial pain syndrome
  1. Tez No: 658039
  2. Yazar: LEYLA SÜMEYYE ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, subakromial ağrı sendromunda (SAS) skapula temelli (STE) ve skapula-rotator kılıf temelli egzersiz (SRTE) eğitimlerinin ağrı, fonksiyon ve akromiohumeral mesafe (AHM) üzerine etkisinin araştırılması ve AHM değerlerinin sağlıklı kontroller ile kıyaslanmasıydı. Çalışmaya 18-45 yaş arası 33 SAS'lı hasta ile 16 sağlıklı kontrol (ort. yaş: 28 (6,3) yıl; VKİ: 23,8 (3,3) kg/m2) dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Her iki gruba 12 hafta süreli soğuk uygulama, manuel terapi ve egzersizlerden oluşan rehabilitasyon programı uygulandı. STE grubuna (n=17; ort. yaş: 28,8 (7,04) yıl; VKİ: 22,5 (2,5) kg/m2) periskapular kontrol egzersizleri, SRTE grubuna (n=16; ort. yaş: 30,3 (8,7) yıl; VKİ: 22,7 (3,1) kg/m2) ise bu programa ek olarak doğrudan rotator kılıf egzersizleri verildi. Hastaların eğitim öncesi-sonrası Görsel Analog Skalası (GAS) ile ağrı şiddeti, Omuz Ağrı ve Özür İndeksi (SPADİ) ile fonksiyonel aktivite düzeyi değerlendirildi. AHM değerleri gerçek zamanlı ultrasonografi ile 5 farklı abduksiyon pozisyonunda (0°, 30°, 45°, 60° ve 90°) ölçüldü. İstatistiksel analizde, hastaların ağrı ve fonksiyonel aktivite düzeylerinin grup içi karşılaştırmalarında iki eş arasındaki farkın anlamlılık testi, gruplar arası karşılaştırmalarında bağımsız gruplar için t-testi kullanıldı. Grupların 5 farklı abdüksiyon pozisyonundaki AHM değerlerinin karşılaştırılmasında iki yönlü tekrarlı varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of scapula based (SBE) and scapula-rotator cuff based (SRBE) exercises on pain, function and acromiohumeral distance (AHD) in patients with subacromial pain syndrome (SPS), and to compare AHD values with healthy controls. 33 SPS patients, aged 18-45, and 16 healthy controls (age: 28 (6.3); BMI: 23.8 (3.3) kg/m2) were included in this study. Patients were randomly divided into two groups. Both groups received a 12-week program consisting of coldpack, manual therapy and exercise interventions. SBE group (n=17; mean age: 28.8 (7.04) years; BMI: 22.5 (2.5) kg/m2) received periscapular control exercises; SRBE group (n=16; mean age: 30.3 (8.7) years; BMI: 22.7 (3.1) kg/m2) received rotator cuff loading exercises in addition to periscapular control exercises. Patients were assessed by Visual Analog Scale (VAS) for pain intensity, functional activity level with Shoulder Pain and Disability Index (SPADI). AHD was measured using real-time ultrasound at five shoulder positions (0°, 30°, 45°, 60° and 90° of abduction) at baseline and at the end of the intervention. A paired samples T-tests were applied for determining the statistical significance of pre-post treatment results between groups, and independent samples T-test was employed for intergroup results. AHD data was analyzed using a two-way repeated-measures analysis of variance.