İntrakranyal anevrizmalarda 3D Rotasyonel Anjiyografi ile duvar modellemesi
Wall Remodeling of Intracranial Aneurysms using 3D Rotational Angiography
- Tez No: 331493
- Danışmanlar: PROF. DR. CİVAN IŞLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroradyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Anevrizmaların kanaması, mekanik olarak duvar gücünün endoluminal faktörlere karşı yeterli direnci gösterememesi ile oluşur. Anevrizmanın kökenini aldığı parent arter bölgesindeki sonradan anevrizma boynunu temsil edecek olan duvarın, anevrizmanın büyümesi sırasında kollajen miktarı değişmeksizin kalınlığının azalması ve böylece hemodinamik güçlere ve gerilim streslerine karşı hassaslaşması yolundaki gözlemlerden yola çıkarak duvar incelme katsayısının rüptür riskini belirlemedeki anlamlılığını araştırmayı ve böylece yüksek morbidite ve mortaliteye sahip subaraknoid kanama sebeplerinden intrakranyal anevrizmaların kanamadan önce yüksek rüptür riskine sahip olanlarını belirleyebilmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2005 ile 2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroradyoloji Bilim Dalı'nda3D anjiyografi incelemeleri yapılmış 24 olgudaki 24 kanamış ve 71 olgudaki 84 kanamamış internal karotis arter (İKA) oftalmik segment anevrizması dahil edilmiştir. Anjiyografi görüntüleri, Polyworks 3D Metrology (InnovMetric Software Inc., Quebec City, Canada) programı yardımıyla işlenerek her anevrizma ve varsa `baby'sinin boyut, AR, VOR ve incelme oranı (TR) değerleri hesaplanmıştır. Bu değerlerin, kanamış ve kanamamış gruplar arasındaki istatistiksel olarak anlamlılığı Mann-Whitney U testi kullanılarak ölçülmüştür. TR değerleri için ROC eğrisi elde edilmiştir.Bulgular: Kanamış ve kanamamış gruptaki anevrizmaların boyut, AR, VOR ve TR değerleri Mann-Whitney U testi aracılığıyla karşılaştırıldığında, iki grup arasında sadece TR değeri için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: The wall thickness of an aneurysm is one of the major determinant factors for aneurysm rupture. It has been shown that during the growth of an aneurysm the aneurysmal wall gets increasingly thinner until it eventually ruptures.Objective: To assess the potential value of the ratio of the surface area of an aneurysm sac to the area of its neck (thinness ratio-TR) as an indicator for the risk of rupture.Materials And Methods: A retrospective analysis of aneurysm size, aspect ratio (AR), volume-to-ostium area ratio (VOR) and thinness ratio (TR) was performed on a series of 108 aneurysms (24 ruptured, 84 unruptured) originating from the ophtalmic segment of the internal carotid artery and on the baby formations of the aneurysms when present. Measurements were obtained from 3-dimensional digital subtraction angiography studies using Polyworks 3D Metrology software (InnovMetric Software Inc., Quebec City, Canada). The Mann-Whitney U test was performed to determine statistically significant differences between ruptured and unruptured aneurysm groups for all 4 indices. ROC analysis was performed for TR to quantify the predictability and to identify an optimal threshold value.Results: TR showed better discrimination for rupture status than did size, AR and VOR. Statistically significant difference was found between mean values in ruptured and unruptured groups only for TR.