Febril nötropenik hastalarda Mannoz bağlayan lektin, H-fikolin, Prokalsitonin düzeylerinin enfeksiyon erken tanısına etkisi
The effect of Mannose-binding lectin, H-ficolin, Procalcitonin levels to early detection of infection in febrile neutropenic patients
- Tez No: 331494
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SALTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kan akımı enfeksiyonları hematolojik malignitesi olan febril nötropenik hastalarda enfeksiyon ilişkili mortalitenin major sebebidir. Nötropenik hastadaki ciddi enfeksiyonun zamanında tanı alması spesifik olmayan belirti ve bulgular ile duyarlılığı düşük konvansiyonel kültürler nedeniyle ciddi bir problemdir. Erken tanı belirteçleri hızlı ve etkili antimikrobiyal tedaviye olanak verdiği için kritik öneme sahiptir. Febril nötropenik hastaların sepsis tanısında akut faz reaktanları (CRP ve PCT ) ve kompleman sistemini aktive eden kollektinler (MBL ve H-ficolin) yeni algoritmaların oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. MBL eksikliği kemoterapi alan hematolojik maligniteli hastalarda febril nötropeni süresinde ve ciddi enfeksiyonların sıklığında artışa neden olarak enfeksiyonlara artmış yatkınlıktan sorumlu tutulmaktadır. Çalışmamızda febril nötropenik hastalarda doğal immün sistemin komponentlerinden MBL ve H-fikolin eksikliğinin önemi, enfeksiyon erken tanısında bir belirteç olarak kullanılabilirliği, ayrıca PCT ve CRP' nin ardışık ölçümlerinin ateş sebeplerini ayrımdaki rolü ve hastanın enfeksiyon tanısı aldığı dönemdeki düzeyleri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda bu tanısal belirteçlerden hangisinin tanıda öncelikle kullanılması hakkında bir hasta izlem protokolu oluşturması hedeflenmiştir.Yaşları 19-80 arasında değişen 46 hematolojik maligniteli hastanın ateş öncesi bazal, febril nötropenik atak döneminde ateşin 1 ve 3.gününde alınan kan örneklerinde CRP, PCT, MBL ve H-Fikolin düzeyleri çalışıldı (Brahms, Hycult). Hastalar klinik dökümante enfeksiyon, mikrobiyolojik dökümante enfeksiyon ve nedeni bilinmeyen ateş olarak üç gruba ayrıldı. Bu gruplar arasındaki CRP, PCT, MBL ve H-Fikolin düzeyleri incelendi. Hastalarda bazal MBL ve H-fikolin düzeylerinin, FN geliştiği dönemde belirgin bir değişiklik göstermediği; ancak MBL düzeyi düşük olan hastalarda, MBL düzeyi normal olan hastalara kıyasla gram negatif bakteremilerin daha sık olduğu görüldü. CRP düzeyleri ile FN alt tiplerinin (klinik dökümante enfeksiyon, nedeni bilinmeyen ateş ve mikrobiyoloji dökümante enfeksiyon) ayrımına gidilemedi, ancak PCT düzeyleri bakteremik olanları olmayanlardan ayırt edebilmekteydi. Bazal MBL düzeylerinin saptanması gram negatif infeksiyon riskine sahip olan hastaların belirlenmesi için yararlı olabilir, ancak izlem sırasında bir etkisi bulunamamıştır.Sonuç olarak, PCT düzeyleri klinisyenlere KDE larını öngördürmede yardımcı olarak klinik kararı geliştirmede kullanılabilir. Hızlı sonuç verebilen bir belirteç olan PCT akabinde KDE riski yüksek olan grupta erken ve uygun antibiyoterapinin başlanarak hastaneye yatırılabilmesine imkan verebilmektedir. CRP düzeylerinin izlemesi bu hastalarda tanıya spesifik bir katkı sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MANNOSE-BINDING LECTIN, H-FICOLIN, PROCALCITONIN LEVELS TO EARLY DETECTION OF INFECTION IN FEBRILE NEUTROPENIC PATIENTSBlood stream infections (BSI) are major causes of infection-related mortality in febrile neutropenic (FEN) patients with haematological malignancies and should be early recognized and treated. Acute phase reactants as C-reactive protein(CRP) and procalcitonin (PCT) are routinely used for diagnosis and follow up of sepsis in this group of patients. Complement activating collectines such as mannose- binding lectin (MBL) and H-ficolin are also of use to create new algorithm for prompt diagnosis of sepsis. MBL deficiency has been defined to be related with prolonged neutropenia period and increased severity of infections in haemotological patients those receiving chemotherapy.In this study, we aimed to establish the clinical significance of MBL and H-ficolin deficiency as components of innate immunity, the usefullness of monitoring these two parameters in early diagnosis and treatment follow up and to define the role of consecutive measurements of CRP and PCT in differential diagnosis of fever and to create a patient follow up protocole determining the priorities in the use of these tests.46 patients with haematological malignancies between 19 and 80 years were evaluated. Levels of CRP, PCT, MBL and H-ficolin were measured before fever (baseline) and on the first and 3rd days of fever in neutropenic period. The patients were divided into three groups according to their diagnostic features as ?clinically documented infection?, ?microbiologically documented infection? and ?fever of unknown origin?. Significance of CRP, PCT, MBL and H-ficolin levels in these groups were investigated.Although the baseline MBL and H-ficolin levels remained unchanged during FEN period, bacteremias due to Gram negatives were more frequently observed in those with lower MBL levels. PCT monitoring was also found to be useful to differentiate bacteremia attacks, while CRP levels did not reveal a significant correlation.In conclusion; measuring baseline MBL levels and close monitoring of PCT levels might be suggested as a follow up protocole for timely diagnosis and prompt treatment of bacteremia attacks in febrile neutropenic patients