Granülomatöz mastit tanılı hastalarda tanı ve tedavi yaklaşımı
Diagnosis and treatment of granulomatosis mastitis patients
- Tez No: 331495
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE PEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Granülomatöz mastit selim,kronik,histolojik incelemelerde non-kazeöz granülomlarla karekterize,meme kanseri ile karışabilen bir meme hastalığıdır.Doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülmesi,kesinleşmiş tanı ve tedavi protokolünün olmaması,uzun süreli hastalıklı dönem oluşturması önemlidir.AmaçBu çalışmadaki amacımız granülomatöz mastit tanısı konularak takibe alınan,tetkikler sonucunda verilen tedavi sonrası hastalıksız dönem sağlanan hastaların tanı ve tedavi aşamalarında elde edilen verileri retrospektif olarak inceleyerek uygun algoritmayı belirlemektir.Gereç ve YöntemBu retrospektif çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Cerrahisi Çalışma Grubu tarafından Ocak2009-Aralık2011 tarihleri arasında mastit şikayetleriyle başvuran,yapılan tetkikler sonucunda granülomatöz mastit tanısı konularak en az 6 aylık hastalıksız dönemle takipli hastaların verileri incelendi.BulgularBu çalışma sonucunda,hastaların çoğunun evli,çocuk sahibi olduğunu, yaş ortalamasının 34,61(±4,37), en sık şikayetlerin;memede sertlik,ağrı,kızarıklık,akıntı olduğu saptandı.Hastalığın seyrine ait veriler değerlendirildiğinde hastalara uzun süre mastit tanısı ile değişik antibiyotik tedavilerinin,apse drenajının ve biyopsilerin yapıldığını,bu işlemlerin fistüller oluşturduğunu gördük.Çalışma hastalarının tedavi protokolleri incelendiğinde en uygun tedavinin steroid tedavisi olduğu saptandı.Ancak tarama testleri negatif olmasına rağmen granülomatöz mastit tanısıyla verilen steroid tedavisine yanıt alınamayan 5 hastaya başlanan anti-tüberküloz tedaviyle hastalıksız dönem sağlandığı bulundu.SonuçYapılan çalışma sonucunda granülomatöz mastit'in sık görülen,yanlış medikal/cerrahi tedaviyle kronik bir hastalık olduğu saptandı.Biyopsilerin fistüller oluşturarak tedaviyi uzattığını,US'nin en etkili görüntüleme yöntemi olduğu görüldü.Steroid tedavisi en etkin tedavi yöntemi olarak bulunmasına rağmen,tedaviye yanıtsız az sayıdaki vakada anti-tüberküloz tedavi ile klinik yanıt alınması dikkate değerdir.Sonuç olarak granülomatöz mastit düşünülen hastaların hastalığın başladığı tarihten itibaren genel cerrahi ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının bulunduğu aynı merkez tarafından takibinin erken tanı ve uygun tedavi seçiminde etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Granulomatous mastitis is a benign and chronic disease of the breast.On histological examinations it is charactarized with non-caseous granulomas and it can be difficult to differanciate it from breast carcinoma.It is frequently seen in women of childbearing age. Because of the lack of definitive diagnosis and treatment GM create a long-term sick period.PurposeAim of this study is to determine the diagnostic and treatment algoritm of the disesease by retrospectively evaluating the patients with the diagnosis of GM who had the specific studies performed for factor screening and achieved long term disease free period.Materials and MethodsIn this retrospective study the patients who applied to our General Surgery Department Breast Surgery Working Team in with the signs and symptoms of mastitis,and diagnosed as GM ,and had at least 6 month of disease free period after the treatment are included.FindingsThe study patients we determined that most are married,have children, the mean age is 34,61(±4.37),the most common sign and symptoms are,breast hardness,pain,redness on the skin and discharge.The patients with a diagnosis of mastitis were given many antibiotics,has abcess drainage,many biopsies in different clinics before they applied.Due to the diagnostic interventions new fistulas developed.In our study group we determined that the most successful treatment is steroid therapy.But 5 patients who unresponsive to steroid therapy,anti-tbc therapy was successful disease free period.ConclusionAs a result of our study we found that GM is more common than considered and characterized with long period of chronic inflamation due to inappropriate medical/surgical treatments like multiple biopsies which causes draining sinuses.We also find that the most important radiological is US.An other important conclusion is that the steroid treatment is the most successfull medication.And another remaekable conclusion is in some patients who did not rsponse to steroid treatment created clinical rsponse to anti-tbc herapy.Finally if the patients with GM can be followed by the same center with breast surgeons and infectious disease specialists,early diagnosis and effective therapy can be given.