Orta yaş sedanter bayanlarda pilates egzersizlerinin fiziksel özellikler ve vücut imajına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of pilates exercises on the physical characteristics and body image of middle sedentary age women.
- Tez No: 331530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma; Isparta ilindeki farklı spor merkezlerinde açılmış olan pilates kursuna katılan sedanter bayanların fiziksel özellikleri ve vücut çekiciliğinden hoşnut olma düzeylerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç; Fox ve Corbin tarafından 1989 yılında geliştirilen ve 1999 yılında Türk üniversite öğrencileri üzerinde geçerliği ve güvenirliği Aşçı, Aşçı ve Zorba tarafından yapılan ?Physical Self-Perception Profile (Kendini Fiziksel Algılanma Envanteri)?ile belirlenmiştir. Araştırmamıza,, Isparta ilindeki farklı spor merkezlerinde açılmış olan pilates kursuna 30 sedanter bayan gönüllü olarak katılmıştır. Yaş ortalaması 36, 56±5, 88 yıl olan sedanter bayanların antropometrik ölçümleri alınarak, beden algısı ve kendini fiziksel algılama envanteri anketi uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 18 istatistik paket programında ?paired t testi? uygulanarak yapıldı. Anlamlılık düzeyi p= 0,01 ile p= 0,05 olarak belirlendi. Araştırma sonucunda, pilates egzersizi yapan sedanter bayanların 8. hafta sonunda fiziksel benlik algı düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan sedanter bayanların 8.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to investigate the levels of pleased with being attracted to the physical characteristics and body sedentary women who take a pilates course, opening in different sports centers in the province of Isparta. This purpose was determined by the Physical Self-Perception Profile (Physical Self-Perception Inventory) which was developed in 1989 by Fox and Corbin and its validity and reliability on Türkish university students in 1999 were measured by Aşçı, Aşçı and Zorba. In the study, 30 sedentary women voluntarily participate in the plates course, opening in different sports centers in the province of Isparta. By taking the anthropometric measurements of sedentary woman whose average age of 36, 56±5, 88 years, the inventory of physical self-perception and body image questionnaire was practised. Data analysis was applied by using ?paired t test? in the SPSS 18 statistic packet program. The level of significance was determined as p= 0, 01 and p= 0, 05. As aresult, sedentary women who exercise plates have higher levels of physical self-perception at the end of 8th week.