Tenis temel teknik öğretimde farklı antrenman metotlarının el önü (forehand) ve el arkası(backhand)vuruş performanslarına etkisi
Effect of different training methods on forehand and backhand strokes while teaching fundamentals technique of tennis
- Tez No: 331529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı; 12 haftalık sağlık topu fırlatma uygulamasının tenis yer vuruş becerilerini edinme etkisi ve performans gelişimleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Akdeniz Üniversitesi Tenis Topluluğuna üye toplam 32 erkek öğrenci katıldı. Birinci grup (Klasik Tekrarlı Antrenman) n:16 öğrenci, ortalama yaş 21,38±20,9 yıl, 173,50±5,06 cm, vücut ağırlığı 75,94±4,57 kg ve ikinci grupta (Seri Tekrarlı Kuvvet Antrenman) n:16 ortalama yaş 21,63±2,09 yıl, 174,56±6,03 cm, vücut ağırlığı 77,13±5,63 kg. dır. Antrenmanlar 12 hafta ve haftada 3 gün, her birim antrenman ortalama 90 dk. olarak planlandı; S.T.K.A ve K.T.A antrenman modelleri uygulandı. Araştırmada; Sağ ? Sol el kavrama kuvveti testi ve AOS (Antrenör Oyun Seviye Testi) uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS programı kullanıldı. İstatistiksel işlem olarak bağımlı gruplar arası Paired t testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research paper is to search effect of 12-week throwing the medicine ball practice on learning groundstroke skills and effects on performance improvements. In total, 32 male students who are members of Akdeniz University Tennis Student Community participated to this research. First group was (repetitive strength practice series) n:16 student, the average of age was 21,38±20,9 year, their average of length was 173,50±5,06 cm and their average weight was 75,94±4,57 kg. andsecond group was (repetitive classic practice) n:16 student, the average of age was 21,63±2,09 year, their average of length was 174,56±6,03 cm and their average weight was 77,13±5,63 kg. Training sessions has planned as 12 weeks and 3 days a week, each session has planned as 90 min; serial recurrent strength training (S.T.K.A)and recurrent block training (K.T.A)methods were applied.Right and Left Hand Grip Strength Test and Trainer Game Level Test (AOS) were applied in research.SPSS program was used while doing statistical analysis with obtained data from research. As a statistical process, paired t test was applied between dependent groups.